Şems-i Tebrizi (Radiyallah-u anhu);

25 Ocak 2013 Cuma

Bab-üs-Selam kapısı (Revda-i şerif kapısının girişi) Medine

Şems-i Tebrizi (Radiyallah-u anhu);

Evliyanın büyüklerinden. İsmi Mevlânâ Muhammed bin Ali olup, Tebriz’lidir. ”Şemseddin = dinin güneşi” lakabiyla meşhurdur. 645 (m. 1247) senesinde Konya’da şehid edildi. 

Şems-i Tebrizi (r.a.) şöyle anlatır;

-“Henüz ilk mektepde idim. Daha büluğ çağına girmemişim. Peygamber efendimiz (s.a.v.) in sevgisi bende öyle yer etmişti ki, “kık gün” geçtiği halde, O’nun muhabbetinden aklıma yemek ve içmek gelmezdi. Bazen yemeği hatırlattıklarında onları elimle yahut başımla reddederdim. Göklerde olan melekleri ve yerde gayb âliemini, kabirdekilerin mü-şahade ederdim. Hocam Ebû Bekr (r.a.), hallerimi haber vermekten beni men ederdi.”

Şems-i Tebrizi (r.a.), Ebû Bekr-i Kirmani (r.a.) den ve Bâbâ Kemâl-i Cündi (r.a.) den feyz aldı. Onunla beraber, Bâbâ Kemâl’ın yanında, Şeyh Fahreddin-i Iraki (r.a.) de ders almakta idi. Şeyh Fahreddin (r.a.) her keşf ve halini şiirler halinde Bâbâ Kemâl’e bildirdi.

Bir gün Bâbâ Kemâl (r.a.) Şemseddin (r.a.) e;

-“Sana esrardan ve hakikatlerden bir şey hasıl olmuyor mu? Neden hiç söylemiyorsun?” dedi.

Cevabında;

-“Ondan daha çok oluyor. Fakat, onun gibi şiir söyliyemiyorum.” Dedi.

Bâbâ kemâl (r.a.) buyurdu ki;

-“Allah-u Teâlâ sana öyle bir arkadaş ihsan eder ki, o senin adına her ma’rifet ve hakiketleri söyler.” Buyurdu.

Şems-i Tebrizi (r.a.) hocasını çok sever, derslerine çok çalışırdı. Bu bağlılık ve çalışmasının sonunda, kısa zamanda zâhiri ve bâtını ilimlerde yüksek derecelerin sahibi oldu.

Şems-i Tebrizi (r.a.), Peygamber efendimiz (s.a.v.) in güzel ahlakını örnek alıp, bütün işlerini, âdetlerini, ahlâkını O’na uydurmaya gayret ederdi.

Şayet bir kimseden rahatsız olsa;

-“Yâ Rabbi! Bu kimsenin malını ve çocuklarını çok eyle.” Derdi.

Çünkü Peygamber efendimiz (Sallallahu aleyhi ve selem) de böyle duâ ederdi. Resulullah efendimiz (s.a.v.) in “bedduâ” etmek âdetleri değildi.

Devam edecek…

İslam âlimleri ansiklopedisi

Allah-u Teâlâ hazretleri bizleri ve sizleri Şems-i Tebrizi (Radiyallah-u anhu) nin yüzü suyu hürmetine günahlarımızı af eylesin. Amin

Fuad Yusufoğlu

Yorum Yapın