Ya’kub-i Çerhi (Radiyallah-u anhu) – 2

23 Haziran 2008 Pazartesi

Ya’kûb-i Çerhi (r.a.) nın mübarek mezarları

Ya’kub-i Çerhi (Radiyallah-u anhu) – 2

Bundan sonra ayrıca tenbih edip;

-“Bu yolculukta Mevlânâ Tâcüddin Deştgülegi’yi bulmaya gayret et. Çünkü o, Allahu teâlâ’nın evliyasındandır.” Buyurdu.

Yola çıktıktan sonra içime önce Belh şehrine, oradan da memleketime dönme arzusu düştü. Belh şehri ile Deştgûlek arası çok uzak idi. Yolculukta öyle vesileler oldu ki, birden kendimi Deştgülek yakınlarında buldum. Behâeddin-i Buhâri hazretleri (r.a.) nin tenbihi hatırıma geldi. İşaretlerinden dolayı şaşırıp hayran kaldım. Deştgûlek’e gidip, hemen Mevlânâ Tâcüddin (ra.) in sohbetine can attım. Onun sohbetinde bulunduktan sonra, Behâeddin-i Buhâri (r.a.) ye geri dönüp ona teslim olmak arzusu beni sardı. Buhâra’da bir meczup zat vardı. Onu bir yolda oturur buldum.

Ona dedim ki;

-“Ben gidiyorum!”

Bana;

-“Hiç durma çabuk git!” dedi.

Oturduğu yerde toprak üzerine çizgiler çizdi. Kendi kendime bu çizgileri sayayım, eğer “tek” çıkarsa gitmem gerektiğine işaret sayayım diye düşündüm.

Saydım “tek” çıktı.

Behâeddin-i Buhâri hazretleri (r.a.) ne tekrar gitmeye karar verip yola çıktım. Nihayet Behâeddin-i Buhâri hazretleri (r.a.) nin huzuruna kavuştum. Hâlimi arzettim. Bana zikretmemi ve zikirde “tek’e” riayet etmemi bildirip;

-“Elinden geldiği kadar zikirde “tek” sayıya riâyet et.” Buyurdu ve böylece yolda karşılaştığım meczub zatın yer üzerine çizdiği çizgilerin “tek” oluşuna işâret etti.”

Ya’kûb-i Çerhi hazretleri (r.a.), bir eserinde şöyle anlatmıştır;

-“Allah-u teâlâ’nın inâyetiyle bu fakirde erenler yoluna girmek arzusu doğup da fâdl-ı İlâhiyye’ye, Allah-u teâlâ’nın yardımına kavuşunca Behâeddin-i Buhâri hazretleri (r.a.) ne kavuşmak nasip oldu. Onun kerem ve iltifatları beni saâdete garketti. Gördüm ki, murşidim kâmil ve mükemmeldir ve evliyânın en üst tabakasındandır.

Çeşitli vaka’lar ve gaybi işaretlerden sonra, kurân-i kerimi açıp bir âyeti işaret tutmak istedim.

Meâlen;

-“O Peygamberler Allah’ın hidayetine eriştirdiği kimselerdir, sen de onların gittiği yoldan yürü…” (El-En’âm suresi ayet; 90.) buyurulan ayet-i kerime çıktı,

Devam edecek…

İslam âlimleri ansiklopedisi

Allah-u Teâlâ hazretleri bizleri ve sizleri “Silsile-i âliye” denilen büyük âlim ve velilerin “onyedincisi olan Ya’kub-i Çerhi (Radiyallah-u anhu) yüzü suyu hürmetine günahlarımızı aff eylesin. Amin.

Fuad Yusufoğlu

“Ya’kub-i Çerhi (Radiyallah-u anhu) – 2” için 1 Yorum

  1. Ya’kub-i Çerhi (Radiyallah-u anhu); « بسم الله الرحمن الرحيم diyor ki:

    [...] (Şah-i Nakşibend Kaddasallahu sirreh)- 9 « Alâüddin-i Attâr (Radiyallah-u anhu)- 10 Ya’kub-i Çerhi (Radiyallah-u anhu) – 2 [...]

Yorum Yapın