Zübeyr bin Avvâm (Radiyallah-u Anhu)- 6

19 Nisan 2009 Pazar

Uhud Şehidliği (Hazret-i Hamza-r.a.- kabri) Medine-i Münevvere

Zübeyr bin Avvâm (Radiyallah-u Anhu)- 6

Hazret-i Safiyye (r.anha);

-“Eğer ona yapılanı bana göstermemek için geri döneceksem, zaten ben kardeşimin cesedinin kesilip biçildiğini öğrenmiş bulunuyorum. O, bu musibete Allah yolunda uğramış bulunuyor. Biz Allah yolunda bundan daha beter olanlarına da razıyız. Sevabını Allah-u Teâlâ’dan bekliyeceğz. İnşallah sabredip, katlanacağız.” Dedi.

Hazret-i Zübeyr bin Avvâm (r.a.), gelip bunu bildirince,

Pyegamberimiz (Sallallahu Aleyhi ve selem);

-“Öyle ise bırak görsün.” Buyrdu.

Hazret-i Safiyye (r.anha.), hazret-i Hamza (r.a.) nın cesedinin yanına oturup sesizce ağlamaya başladı. Onunla, Peygamberimiz (s.a.v.) de sesizce ağladılar.

Hazret-i Zübeyr (r.a.) anlatır;

Annem yanında getirdiği iki hırkayı çıkarıp;

-“Bunları kardeşim Hamza (r.a.) için getirdim. Onu bunlara sarınız.” Dedi.

Hazret- Hamza (r.a.) yı kefenlediler ve Hazret-i Ebû Bekir, Hazret-i Ömer, Haszret-i Ali, ve Hazret-i Zübeyr bin Avvâm (r.anhüm) ı kabre indirdiler. Aynı kabre, onun gibi şehid olan, Hazret-i Abdullah bin Cahş (r.a.) ı koydular.

Uhud’dan dönüşte, Peygamber Efendimiz (s.a.v.) yolda münafıklardan Ebû Azzeel Cumehi’yi yakaladı. Resulullah (s.a.v.) onu Bedir’de esir etmişti. Sonra onu lütfederek öldürmemişti.

O şöyle dedi;

-“Ya Resulullah (s.a.v.) beni bırak.”

Resulullah (Sallallahu aleyhi ve selem) şöyle buyurdu;

-“Vallahi bundan sonra artık sen Mekke’de ellerini okşayıp Muhammed (s.a.v.) e iki kere hile ettim diyemiyeceksin, Ey Zübeyr, boynunu var.”

Zübeyr bin Avvâm (r.a.) da boynunu vurdu.

Hicretin 5.(M. 626) yılında Yahudilerin fesadı ve devamlı tahrikleri ile bütün müşrik arablar, Mekke’li müşrikler ile birleşerek Medine’ye kadar gelip Peygamber Efendimiz (s.a.v.) e saldırdılar.

Devam edecek…

İslam âlimleri ansiklopedisi

Allah-u Teâlâ hazretleri (c.c.) Bizleri ve sizleri Zübeyr bin Avvâm (Radiyallah-u anhu) nun şefaatına nail eylesin. O’nun yüzü suyu hürmetine günahlarımızı afv eylesin. Amin

Fuad Yusufoğlu

“Zübeyr bin Avvâm (Radiyallah-u Anhu)- 6” için 1 Yorum

  1. Zübeyr bin Avvâm (Radiyallah-u Anhu)- 5 « بسم الله الرحمن الرحيم diyor ki:

    [...] Dinâr (Radiyallah-u anhu)- 3Sünnete uymak « Zübeyr bin Avvâm (Radiyallah-u Anhu)- 4 Zübeyr bin Avvâm (Radiyallah-u Anhu)- 6 [...]

Yorum Yapın