Enes Bin Mâlik (Radiyallah-u anhu)- 10

03 Mayıs 2009 Pazar

Bore beşire Mecido Girnavas mevki-i (Nusaybin)

Enes Bin Mâlik (Radiyallah-u anhu)- 10

Hazret-i Enes bin mâlik (r.a.) buyurdu ki;

-“Resulullah (Sallallahu aleyhi ve selem) a on sene hizmet ettim. Mübarek elleri ipekten yumuşak idi. Mübarek teni miskten ve çiçekten daha güzel kokuyordu. Resulullah (Sallallahu aleyhi ve selem) ın kalb-i şerifi nazargah-i İlahi idi.”

Yine Enes bin mâlik (r.a.) buyurdu ki;

-“Resulullah (Sallallahu aleyhi ve selem) insanların en güzel huylusu idi. BENİ BİR GÜN BİR YERE GÖNDERDİ. VALLAHİ ‘GİTMEM DEDİM.’ Fakat gidecektim. Emrini yapmak için dışarı çıktım. Çocuklar dışarıda oynuyordu. Onların yanından geçerken arkama baktım. Resulullah (Sallallahu aleyhi ve selem) arkamdan geliyordu.”

Mübarek yüzü gülüyordu;

-“Yâ Enes! Dediğim yere gittin mi?” buyurdu.

Ben;

-“Evet gidiyorum, Yâ Resulallah (s.a.v.) dedim.”

Yine Enes (r.a.) rivayet etti;

-“Resulullah (Sallallahu aleyhi ve selem) bir kimse ile müsafeha edince, o kimse elini çekmedikçe mübarek elini ondan ayırmazdı. O kimse yüzünü çevirmedikçe mübarek yüzünü ondan çevirmezdi. Bir kimsenin yanında otururken, iki dizi üzerinde oturur, ona karşı saygılı olmak için mübarek bacağını dikip, oturmazdı.”

Enes bin mâlik (r.a.);

-“Bismillahirrahmanirrahim ve la havle ve la-kuvvete ille billahil’aliyyil’azim.” Okumanın sinir hastalığına ve bütün hastalıklara iyi geldiğini haber vermiştir.

İslam âlimleri ansiklopedisi

Allah-u Teâlâ hazretleri (c.c.) Bizleri ve sizleri Enes bin Mâlik (Radiyallah-u anhu) nun şefaatına nail eylesin. O’nun yüzü suyu hürmetine günahlarımızı afv eylesin. Amin

Fuad Yusufoğlu

“Enes Bin Mâlik (Radiyallah-u anhu)- 10” için 1 Yorum

  1. Enes Bin Mâlik (Radiyallah-u anhu)- 9 « بسم الله الرحمن الرحيم diyor ki:

    [...] Anhu)- 9-Riyazus-Salihin: Hadis- 51 « Enes Bin Mâlik (Radiyallah-u anhu)- 8 Enes Bin Mâlik (Radiyallah-u anhu)- 10 [...]

Yorum Yapın