Fakir’liğin dereceleri.

14 Temmuz 2008 Pazartesi

dsc06095-fuadyusufoglu-kasyane-navale.JPG

Kasyane Navale sipi (Nusaybin)

Fakirliğin dereceleri çok çeşitlidir.

Bişr-i Haf-i (r.a.) Buyuruyor ki;

-“Fakirler üç derecedir.”

-“Birincisi: -“İstemezler, verilirse almazlar, böyle fakirler meleklerle beraber illiyyinde bulunurlar.”

-“İkincisi: -”İstemezler, fakat verirlerse alırlar. Bunlar mukarrabalarla Cennet-i Firdevs’te olurlar.”

Üçüncüsü: -“Zaruret olunca isterler, bunlar eshab-i yemindendirler.”

İbrahim-i Edhem (r.a.) Şakik El Belhi (r.a.) ye

-“Şehrinizdeki fakirleri nasıl bıraktın?” diye sorunca

Şakik-i Belh-i (r.a.):

-“En iyi halde bıraktım. Bulurlarsa yerler, bulamazlarsa sabrederler.” Dedi.

İbrahim-i Edhem (r.a.):
,
-“Ben de Belh köpeklerini aynı halde bıraktım.” Dedi.

Şakik-i  Belh-i (r.a.):

-“Sizin Fakirleriniz nasıldırlar?” deyince,

İbrahim-i Edhem (r.a.):

-“Bulmazlarsa Hamd ederler, bulurlarsa başkalarına verirler.” Dedi.

Şakik-i Belhi (r.a.);

-“Hakikat budur.” Deyip, İbrahim bin Edhem (r.a.) in başından öptü.”

Bir kimse, Ebul Hasan Nuri (r.a.) yi elini açmış dilenirken gördü: Kendi kendine hayret etti. Gördüğünü Cüneyt El Bağdadı (r.a.) ya anlatı.

Cüneyd El Bğdadi (r.a.) buyurdu ki;

-“Zanetme ki insanlardan bir şey istemek için elini açmıştır. Belki insanlar için Allah-u Teâla (c.c.) den sevab ve iyilik için elini açmıştır. Onun bu haraketi ona zarar vermez.”

Sonra:

-“Bir terazi getir.”Dedi.

Terazıyı getirdim. Yüz dirhem gümüş tartı, ayrıca bir avuç gümüş daha ilave eti

Ve:

-“Bunu Nuri (r.a.) ye götür.” Buyurdu.

Ne için tartığına şaştım. Nuri (r.a.) ye götürdüm. Terazı istedi, yüz dirhem tartı,

-“Bunu ona ver.” Deyip fazlasını aldı. Ve:

-“Cüneyd (r.a.) hakim bir insandır. İpin her iki ucunu korumak istiyor.” Dedi.

-“Buna daha da şaştım.” Dedim. Cüneyd (r.a.) e götürdüm. Ve gördüklerimi anlattım.

Cüneyd El Bağdadi (r.a.) buyurdu ki:

-“Allah! Allah! kendisi için olanı aldı, bizim için olanı geri gönderdi.”

Ben:

-“Bu nasıl oldu?” dedim.

Cüneyd El Bağdad-i (r.a.) buyurdu ki;

-“O Yüz dirhem ahiret sevabı için idi. Fazlası da Allah (c.c.) rızası için idi. Allah (c.c.) için olanı kabul etti. Kendim için olanı geri gönderdi.”
O Zamanın fakirleri böyle idi.

Elbette kalbleri o kadar saf idi ki, dilleri konuşmadan birbirlerinin kalbinden geçenleri anlarlardı. Böyle olmayan kimse, hiç olmazsa böyle olmayı istesin. Bunu da yapamazsa bari doğruluğunu kabul etsin.

Kimya-yı Saadet (İmam-i Ğazali)

Allah-u Teala Hazretleri (c.c.) bizleri ve sizleri Kanaat sahıbı olan Fakirlerin Yüzü suyu hürmetine Afv eylesin.AMİN…

Fuad Yusufoğlu

“Fakir’liğin dereceleri.” için 4 Yorum

 1. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  31/12/2007 – yeni yıl tüm insanlık için hayırlara vesile olsun inşallah
  Yazan: mustafa1yesil
  Zamanı yapamayacağımızı şeyleri istemekle geçirdiğimiz söylenir. Oysa gücümüz tüm zamanları zorlar. Yeter ki kendimize ve dostlarımızın gücüne inanalım. Yeni yılda inancımızı pekiştirmemiz ve mutlu olmamız dileklerimle..
  yeni yılın tüm ümmeti muhammede hayırlı olması temennisiyle ellerinden öperim fuad amca..allaha emanetsiniz..

 2. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  31/12/2007 – selamun aleykum değerli abim
  Yazan: siirseviyorum/sevgialemi
  YILBAŞI VE MÜSLÜMANLAR

  31 Aralik Gununu 1 Ocak Gunune Baglayan Gece Yilbasi Gecesidir.hristiyalarin Bu Geceyi Guya Hz.isa’nin Dogum Gecesi Olarak Kutlar…guya Dedik cunku Hz.isa’nin 1 Ocakta Dogup Dogmadigi Belli Degildir…..24 Aralik 1 Ocak Tarihleri Arasinda Dogdugu Kabul Edilmektedir… hristiyanlar Noel Adi Altinda Dans,icki,cosku,agac Susleme,isiklandirma,kumar Ve Hindi Kesme Gibi cesitli Eglencelerle Bu Geceyi Kutlarlar.

  Ey Musluman Kardesim! Soruyorum Sana,bir Peygamberin Gecesini Icki,kumar,dans,zina Gibi seylerle Kutlamak Allah’in Indirmis Hangi Dine Hangi Kitaba Uygundur.

  Ey Musluman Kardesim! Dinimizde Noel Ve Yilbasi Kutlamalarinin Hicbir Yeri Yoktur..hatta Bir Insan Bu Gunu Kutlama Niyetiyle Birine Ufak Bir Hediye Etse Dinden cikar…o Halde Dini Emirlerimizde Ve Milli orf Ve Adetlerimizde Hicbir Yeri Olmayan Noel Ve Yilbasini
  Muslumanim Diyenler,nicin Ve Nasil Kutlayabilirler?

  Ey Musluman Kardesim! Bak Rabbimiz Ne Buyuruyor ***ey Iman Edenler Yahudi Ve Hristiyanlari Dost Edinmeyin..onlar Ancak Birbirlerinin Dostlaridirlar.icinizden Kim Onlari Dost Edinirse Oda Onlardandir****(maide Ayet 51)

  Peygamberimiz S.a.v. soyle Buyuruyor****bizden Baskasina Benzemeye calisan Bizden Degildir.yahudilere Ve Hristiyanlara Benzemeyin..(tirmizi) Ve Yine Efendimiz S.a.v soyle Buyuruyor***kim Bir Kavme Bir Millete Benzemeye calisirsa Oda Onlardandir.*****

  Birtakim Muslumanlar Yilbasi Gecesine ozel Hazirlik Yaparak,biz Bu Hazirligi Hristiyanlara Benzemek Icin Yapmiyoruz Diyorlar.bunlarin Hali suna Benzer;papazin Biri Kilisenin Penceresinde Guneslenirken Bir Kus Gelip Papazin Elindeki Bardakta Bulunan saraptan
  Icmis,sonra Ucarak Haca (istavroza)pislemis..bunu Goren Papaz Kizarak soyle Demis:eger Musluman Kusuysan sarap Icmez Kiliseye Girmezsin,yok Eger Hristiyan Kusuysan Haca Niye Pisledin!
  Ey Muslumanlar Gavurlarin Yil Basinda Ne Isimiz Var…

  Ey Musluman Kardesim! Hirsizligin,adaletsizligin Ve Zulmun Kol Gezdigi Dunyada Yasiyoruz.sirf Musluman Olduklari Icin Afganistanda,filistinde,cecenyada,lubnanda Ve Irakta Butun Dunyanin onunde Insanlar olduruldu Ve Sen Yilbasini Kutlarken Orada Musluman cocuklari Diri Diri Kiyma Makinasinda cekerek Kofte Yapip Annelerine Yedirdiler,diri Diri cocuklarin Gozlerini Oydular,cocuklarin Ve Kadinlarin Namuslarini Kirlettiler…ve Daha
  Nice Vicdanin Kabul Etmedigi Turlu Turlu Iskencelerle Muslumanlari Inim Inim Inlettiler.. bunlari Unuttun Mu? Bunlar Kanina Dokunmuyor Mu? Ve Halen Irak’da, afganistanda, filistinde, cecenistanda Bu Zulumlerine Ve Katliamlarina Dunyanin Gozleri onunde Devam
  Ediyorlar…her Taraf Kan Kokuyor Kan,eyy Turkiyeli Musluman Peygamberimize Hakaret Ediyorlar,kurani Ve Muslumani Yeryuzunden Silmek Istiyorlar….butun Bunlar Olurken Sen Kimin Yilbasisini Kutlayacak Ve Egleneceksin!!!

  Ey Musluman Kardesim Onlar Bize Uyuyor Mu? Neden Hep Biz Onlara Uyuyoruz? Onlar Bizim Dini Ve Milli Bayramlarimizin Hangisine Uyuyor? Hic Yahudi’yi Hristiyan’i Veya Ermeniyi Kurban Bayraminda Kurban Keserken Gordun Mu? Ramazan Bayramini Kutlarken Gordunuz
  Mu? bizim Hicri Yilbasimiz Olan Efendimiz S.a.v. Mekkeden Medineye Hicret Ettigi 1 Muharrem Gununu Kutluyolar Mi? Hayir!!!!!!!!!

  Ey Musluman Kardesim!!!!!! Bu Sene Yilbasi,dini Bayramimiz Olan Kurban Bayramina Denk Geliyor…nicin Kafirlerin Yilbasini Kutlayalim Ki….ne Kadar Yasarsan Yasa oleceksin,,ne Kadar Seversen Sev Ayrilacaksin…goruyorsun olum Genc,yasli,amir,memur,zengin,fakir
  Demeden Gepimize Geliyor..oyleyse Bu Gecici Hayati Ebedi Ahirete Tercih Etmeyelim..ebedi Cennetlere Girme Imkanimiz Varken Ebedi Cehenneme Sokacak Isleri Ve Amelleri Yapmayalim…hangi Tarafta Daha cok Kalmak Istiyorsak Oraya Daha cok calisalim Insaallah…

 3. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  2/1/2008 – S.a fuad amca
  Yazan: igra
  Sevgili fuad amcam ALLAH (c.c) Razı olsun tabiki okuruz fuada amcam ..Haber edin ben 5 .cüz alayım…Şuan okumam gereken iki cüzüm var onlar bitince hemen başlarım sayılarını bildirirseniz sevinirim…Rabbim sizdende razı olsun…Selamlarınızı alıyorum çok şükür bir sıkıntı yok….Eşiminde selamı var oda çok üzüldü kardeşimizin vefatına …..
  İnna lillahi ve inna ileyhi raciun
  Rabbim rahmetiyle muamelede bulunsun mekanını cennet eylesin geride kalanlara sabır ve kuvvet ihsan eylesin ..

 4. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  2/1/2008 – s.a. sevgili dostum
  Yazan: sarmasikgullerim
  <<<<<

  Düzenleyen fuadyusufoglu gün: 2/1/2008 saat: 16:17

Yorum Yapın