Hac- 10 (Tavaf’ın edebleri)

12 Kasım 2008 Çarşamba

Girnavas Mevki-i (Nusaybin)

Tavafın edebleri:

Tavaf namaz gibidir. Tavaf yapılırken de bedenin, elbisesinin temiz olması ve avret yerinin örtülü bulunması şarttır. Fakat tavafta konuşmak mübahtır.

Önce ıztıba sünnetini yerine getirmelidir. “Iztıba”, izarınıyanı ıhramın üst parçasını sağ koltuğunun altından geçirip iki ucunu sol omuzu üserine atmaktır.

Sonra Kâbe’yi sol tarafına alıp, “Hacerü’l-Esved’ in yanından tavafa başlamalıdır. Kâbe’nin hududundan sayılan “Şazervan’a” çıkmayıp, Kâbe ile arsında üç adım mesafe bulunmalıdır.

Tavafa başladığı zaman;

-“Ya Rabbi, Sana olan imanım sebebiyle, kitabına inanarak,ahdine vefa ederek ve Peygamberin

Muhammed (Sallallahu aleyhi ve sellem) e uyarak tavaf ediyorum.” Demelidir.

Kâbe’nin kapısı hizasına geldiği zaman;

-“Ya Rabbi! Bu ev senin evindir, bu harem senin haremindir, bu emniyet senin emniyetindir,burası Cehennem ateşinden sana sığınan dostlarının yeridir.” Diye söylemelidir.

Rükn-i İrakı’” ye ulaşınca;

-“Ya Rabbi! Şübheden, şirkten, küfürden, nifaktan,düşmanlıktan,kötü ahlaktan, aile, çocuk ve mal sebebiyle kötü görünmekten sana sığınırım.”

“Altun oluk” altına gelince;

-“Ya Rabbi! Arşının gölgesinden başka gölge olmayan kıyamet gününde, beniArşının altında gölgelendir. Ya Rabbi! Muhammed (Sallallahu aleyhi ve sellem) in kâsesi ile ebedi susamayacağım şekilde beni suya kandır.” ı söylemelidir.

“Rukn-i Şamî’” ye geldiği zaman;

-“Ya Rabbi! Haccımı kabul et. Gayretimden razı ol. Günahımı afv et. Bu ticaretimde elimi boş bırakma. Ey Aziz ve gafur olan Rabbim, beni af v et, bana acı, bildiğinhatalarımıbağışla. Çünkü sen büyüksün ve bağışlayıcısn.” Demelidir.

Devam edecek…

Kimyay-i saadet (İmam-i Ğazali)

Allah-u teâlâ hazretleri (c.c.) bizleri ve sizleri haccın rükünlerini sağlıklı bir şekilde yerine getiren kullarından eylesin. Amin

Fuad Yusufoğlu

“Hac- 10 (Tavaf’ın edebleri)” için 1 Yorum

  1. Umre Nasıl yapılır: | Fuad Yusufoğlu diyor ki:

    [...] Haram’ın kapısına gelince, telbiyeyi bırakıp, “Hac bahsi”nde (Tavafın edebleri, ve tavafın edebleri-2 yazılarımızda anlatılmıştır.) anlattığımız gibi tavaf ve sa’y (sa’yın edebleri yazımızda anlatılmıştır.)yapmalı. [...]

Yorum Yapın