Hac- 12 (Sa’yın edebleri)

12 Kasım 2008 Çarşamba

Çağ-Çağ deresi (Bor-e Gündük) Nusaybin

Sa’yın Edebleri

Tavaftan sonra “safâ kapısından” çıkıp Kâbe’yi görünceye kadar safâ’ya doğru bir miktar yükselip, yüzünü kâbe’ye çevirmeli ve ;

-“La ilahe illallahü, vahdehü l şerikeleh, lehül mülkü ve lehü’l-hamdü yuyi ve yumit ve hüve hayyun la yemüt, biyedihil-hayrü ve hüve alâ külli şey’in kadir.La ilahe illallahü vehdehü, sadaka ve va’dehu ve nasara abdehü ve eazze cündehü ve hezeme’l-ahzabe vahdehü la ilahe illallahu muhlisine lehu’ddine velev kerihe’l kâfirun.”

-“(Allah’tan başka tanrı yoktur. Birdir, şeriki yoktur., mülk O’nundur, hamd O’na mahsustur. Diriltici ve öldürücüdür. Ölümsüz olan diri O’dur. Hayırlar, iyilikler O’nun elindedir (Kudretindedir). O here şeye Kadirdir. O, kendisinden başka tanrı olmayan bir Allah’tır. Vaadinde sadıktır. Kuluna yardım eder. Ordusuna izzet verir. Küfür hiziplerini bozguna uğratır. Allah’tan başka tanrı yoktur. Kafirler hoşlanmasalar da biz dinde Allah için ihlaslı kimseleriz.” Duasını okumalı ve dilediğini istemelidir.

Sonra aşağı inip Sa’ye başlamalıdır. “Merve’ye” kadar gitmelidir.

Yavaşça yürüyüp;

-“Ya Rabbi! Beni mağfiret eyle, bana acı, bildiğin hatalarımı bağışla. Ya Rabbi! Sen aziz ve büyüksün, Kerimsin. Ey bizim Rabbımız! Dünya ve ahrette bize iyilik ver Cehennem azabından bizi koru.” Demelidir.
Mescidin kenarına kadar olan ilk meyiliyeri yavaş gitmelidir. Buradan üç metre önce hızlı yürümeli ve ikinci meyilli yeri geçmelidir. Sonra “Merve’ye” kadar yavaş yürümelidir.

Orada durup, yüzünü “Safa’ya” dönüp aynı dua’yı okumalıdır. Bu bir sayılır. Safa’ya gelince iki olur.
Bunun gibi yedi def’a yapmalıdır. Bunu bitirince tavaf-ı kudum ve sa’y ypılmış olur. Bu tavaf sünnettir. Farz olan tavaf Arafat’teki vakfeden sonradır.

Sa’yda abdestli olmak sünnettir. Tavaf’ta ise vacibtir. Sa’y bu kadarla biter. Çünkü sa’y vakfeden sonra olur diye bir şart yoktur. Fakat sa’yın bir tavaftan sonra olması lazımdır. İsterse bu tavaf sünnet olsun.

Devam edecek…

Kimyay-i Saadet (İmam-i Ğazali)

Allah-u Teâlâ hazretleri (c.c.) bizleri ve sizleri hac farizesini zamanında yapan Salih kullarından eylesin. Amin.

Fuad Yusufoğlu

Etiketler: ,

“Hac- 12 (Sa’yın edebleri)” için 2 Yorum

  1. Umre Nasıl yapılır: | Fuad Yusufoğlu diyor ki:

    [...] ve tavafın edebleri-2 yazılarımızda anlatılmıştır.) anlattığımız gibi tavaf ve sa’y (sa’yın edebleri yazımızda anlatılmıştır.)yapmalı. Sonra saçını kesmelidir UMRE BUNUNLA TAMAM OLMUŞ [...]

  2. Hac- 11(Tavafın edebleri-2) | Fıkıh diyor ki:

    [...] Hadis: – (01) Ana baba hakkı… « Hac- 10 (Tavaf’ın edebleri) Hac- 12 (Sa’yın edebleri) [...]

Yorum Yapın