Hac- 13 (Arafat’ta vakfe’nın edebleri)

13 Kasım 2008 Perşembe

Çağ-Çağ deresi (Bor-e Gündük)

Arafat’ta vakfenin (Durmanın) edebleri;

Eğer hac kafilesi arefe günü Arafat’a ulaşırsa, tavaf-ı kudum yapmazlar. Daha önce gelirlerse, tavaf-ı kudum yapmalıdır. Tevriye (Zilhacce ayının sekizinci gününe, yâni arefe gününden önceki güne denir.) günü,Mekke’den çıkmalı ve o gece Minâ’da kalmalı, ertesi gün arafat’a gitmelidir. Arafat’ta vakfe zamanı öğleden sonra başlar, bayram günü sabahına kadar devam eder.

Sabahtan sonra Arafat’a gelenin haccı olmaz. Arefe günü gusül abdesti almalı, ikindi ve ve öğle namazını cem’ ederek kılmalıdır. Yani önce öğleni, arkasından ikindiyi kılmalıdır. Sonra dua ile meşgül olmalıdır.

Çünkü Haccın sırrı, bu kıymetli vakitte azizlerin kalblerinin ve isteklerinin birleşmesidir. Zikirlerin en üstünü “La ilâhe illallah’dır”

Öğleden akşama kadar yalvarmalı, ağlamalı, sızlamalıdır. İstiğfar etmeli, yaptığı kusurların afvını dilemeli, Nasuh tevbesi etmelidir.

Bu vakitte okunacak çok “dua” vardır. Bunların hepsini yazmak uzun sürer. Ihy’u-Ulûmi’d- din KİTABIMIZDA HEPSİNİ YAZDIK. Oradan öğrenebilirsiniz. Yahut da, bildiği bütün duaları bu zamanda okumalıdır. Hatta yazılı bir yerden okuyabilir. Yahut birisi okuyup, diğeri âmin demelidir. Güneş batmadan Arafat hududundan ayrılmamalıdır.

Devam edecek…

Kimyay-i Saadet (İmam-i Ğazali)

Allah-u Teâlâ hazretleri (c.c.) bizleri ve sizleri hac farizesini zamanında yapan Salih kullarından eylesin. Amin.

Fuad Yusufoğlu

Etiketler: , ,

“Hac- 13 (Arafat’ta vakfe’nın edebleri)” için 1 Yorum

  1. Hac- 12 (Sa’yın edebleri) | Fıkıh diyor ki:

    [...] Hadis: – (01) Ana baba hakkı… « Hac- 11(Tavafın edebleri-2) Hac- 13 (Arafat’ta vakfe’nın edebleri) [...]

Yorum Yapın