Hac- 14 Arafat’tan sonra yapılacak olanlar)

13 Kasım 2008 Perşembe

Çağ-Çağ deresi (Bor-e Gündük)

Arafat’tan sonra yapılacak olanlar:

Arafat’tan sonra Müzdelife’ye gitmeli ve gusül etmelidir. Çünkü Müzdelife Haremdendir.

Akşam namazını te’hir edip yatsı namazı ile cem’ etmelidir. Bir ezan iki kamet okumalıdır. Eğer mümkünse bu geceyi Müzdelife’de ihyâ etmeli, ibadetle geçirmelidir.

Çünkü çok kıymetli ve pek azizdir. Gece burada kalmak ibadettir. Burada kalmayan, bir koyun kesmelidir. Buradan yetmiş taş alıp, Mina’ye vardığında atmalıdır.

Çünkü burada böyle taşlar çok bulunur. Gece yarısından Mina’ya gitmeye niyet etmeli, sabah namazını erken vakitte kılmalıdır. “Meş’arü’l Haram” denen Müzdelife’nin sınırına gelince, ortalık ağarıncaya kadar durmalı ve dua etmelidir.

Sonra oradan “Vâdi-i Muhasser’e” gelmelidir. Bineği hızlı sürmeli, yaya ise daha sür’atlı gitmeli, vadiyi karşıdan karşıya geçmelidir. Sünnet olan da budur.

Bayram sabahı bazen tekbir, bazen telbiye (Lebeyk, Allahümme lebeyk demektir.) söyleyip “Cemerât” denen tepeye gelinceye kadar devam etmelidir.

Orayı da geçip yolun sağındaki tepeye gitmeli, yüzünü kıblaya dönmelidir. Ona Cemeretü’l Akabe denir.
Güneş bir mızrak boyu yükselinceye kadar durmalı ve oradaki bu cemrede yedi taş atmalıdır. Yüzü kıblaya gelmek iyidir.

Burada tekbir ve telbiyeyi kalbden söylemelidir. Bitirince telbiye ve tekbiri bırakmalıdır. Ancak farz namazlarından sonraki tekbirleri söylemelidir. Bu da bayramın dördüncü gününe kadar sürer.

Sonra yoluna devam eder. Kaldığı yerde kurban keser. Kurbanın şartlarına riayet etmelidir. Sonra tıraş olmalıdır. Eğer taş atmayı ve başını traş etmeyi bu bir günde yaptıysa, bir çözülme hasıl oldu ve ihramın bütün mahzurları kalktı sayılır. Ancak cima’ etmek ve ve avlanmak henüz halâl olmaz.

SONRA Mekke’ye gidip, şart olan tavafı yapmalıdır. Bayram gecesinin ilk yarısı geçtikten sonra, bu tavafın vakti başlar. Fakat en iyisi bayram günü yapmaktır. Sonu için belli bir vakit yoktur. Ne kadar tehir etse caizdir.

Teşrik (Kurban bayramında farz namazlarından sonra okunan tekbirlerdir. Bunun için bu dört güne Eyam-i teşrik –teşrik tekbiri söylenen günler- denir) günlerinde taş atmak ve mina’da geceyi geçirmek ihramdan çıktıktan sonra kalkar.

Tavafı ve Sa’yı bitirdikten sonra Bayram günü Mina’ya gelmeli ve o gece orada kalmalıdır. Burada kalmak vacibtir.

Ertesi günü öğleden sonra taş atmak için gusül etmelidir. Arafat’a yakın olan “İlk Cemre’de” yedi taş atmalıdır. Sonra kıbleye dönüp durmalı ve Bakara sûresi miktarınca dua etmelidir.

Sonra “Ortadaki Cemre’de” yedi taş atmalı ve dua etmelidir. Sonra da “Cemeretü’l Akabe’ ya de atmalıdır.

O gece Mina’da kalmalıdır. Bayramın üçüncü günü de aynı şekilde bu sıra ile üç Cemrede yirmi bir taş atmalıdır. İsterse bu kadarla iktifa eder ve maekke’ye gider. Güneş batıncaya kadar orada kalırsa, o geceyi de orada geçirmesi vacib olur.

İşte haccın tamamı bu anlattığımızdır. Vesselâm.

Kimyay-i Saadet (İmam-i Ğazali)

Allah-u Teâlâ hazretleri (c.c.) bizleri ve sizleri hac farizesini zamanında yapan Salih kullarından eylesin. Amin.

Fuad Yusufoğlu

Etiketler: , ,

“Hac- 14 Arafat’tan sonra yapılacak olanlar)” için 3 Yorum

 1. kırçiçeği diyor ki:

  S.a.bende hatim grubunuza katılmayı isterim bunun için ne yapmam gerektigini banada ve hangi cüzü okuyacagım konusunda bana bilgi verirseniz sevinirim ama ben fazla nete giremedigim için bilgiyi mail adresime ulaştırmanız mümkün mü şimdiden teşekkürler Allah’a emanet olun
  Selam ve Dua ile s.a.

  Hatimlere Katılmanız İçin tarafından, 13/11/2008 21:36

 2. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  Sevgili canım kardeşim…
  Biz arkadaşlarla her hafta bir Kur’an cüz’ü okumakla bir hatim okuyoruz.
  Her hafta Cuma gününden başlamak ve ertesi hafta perşembe gününe kadar gece saat 21-00 kadar okunması lazım.
  Sen istersen ve her hafta en geç her çarşamba gününe kadar bu haftada okuyacağım veya okuyamıyacağım demen lazım ki ben de her hafta tabloları düzenleyince senin ismine yer verip vermiyeceğimi bileğim.
  O kadar basit..
  Şayet bu hafta istersen sana 30 cüz’den başlamak üzere her hafta bir cüz verebilirim(Çok zor bir durum olmayınca sıralamayı devam ettireceğim ) ama gene de sen her hafta bir zahmet bana haber ver ama tobloyuda takip edebilmen için de Siteme gelip bakman lazım
  http://www.fuadyusufoglu.com
  gelmen lazım
  dualarını beklerim
  Sevgilerimle
  bana mutlaka haber ver ki ismini “kırçiçeği” olarak tabloya yazayım

 3. Hac- 13 (Arafat’ta vakfe’nın edebleri) | Fıkıh diyor ki:

  [...] Hadis: – (01) Ana baba hakkı… « Hac- 12 (Sa’yın edebleri) Hac- 14 Arafat’tan sonra yapılacak olanlar) [...]

Yorum Yapın