Halid bin Velid (Radiyallah-u Anhu)- 4

26 Ekim 2009 Pazartesi

Resulullah (s.a.v.) Herakliusa gönderdiği mektub

Halid bin Velid (Radiyallah-u Anhu)- 4

Hazret-i Halid bin Velid (r.a.), Müslüman olduktan sonra ilk olarak Mute gazâsında bulundu.

İslam askeri Mute’ye haraket ederken Peygamber efendimiz (Sallallahu aleyhi ve sellem);

-“Cihada çıkacak olan şu insanlara Hazret-i Zeyd bin Harise (r.a.) yi Kumandan tayin ettim. Eğer o şehid olursa yerine Cafer bin Ebi Talib (r.a.) geçsin. O da şehid olursa yerine Abdullah bin Revaha (r.a.) geçsin. Eğer O da şehid olursa, aranızda münasib gördüğünüz birini seçip ona tabi olursunuz.” Buyurdu.

Mute harbi başladı. Şiddetli çarpışma olurken; Hazret-i Zeyd Bin Harise (r.a.), Hazret-i Ca’fer (r.a.) ve Hazret-i Abdullah revaha (r.a.) şehid oldular.

Sancak Hazret-i Sabit bin Akrem (r.a.) e verildi. O, sancağı bir yere dikip mücahidleri yanına çağırdı.

Herkes toplanınca;

-“Aranızdan birini kendinize kumandan olarak seçiniz ve ona tabi olunuz!” dedi.

Sahabe-i Kiram (r.anhüm);

-“Biz seni Kumandan seçtik.” Dediler.

Hazret-i Sabit bin Akrem (r.a.);

-“Ben bu işi yapamam.” Dedi.

Ve hazret-i Halid bin Velid (r.a.) e dönerek;

-“Ya Halid! Senin savaş tecrüben, askeri bilgin askeri heyacanlandırarak harakete geçirmen benden fazladır. Sancağı acele al. Savaş devam ederken bu işlerle oyalanmamız bizim aleyhimize oluyor.” Dedi.

Böylece Halid bin Velid (r.a.) sancağı aldı. Akşam vakti yaklaşmış idi. Güneş batıncaya kadar pek müthiş çarpıştı. O’nun bu maharetine kâfirler bile şaşırdılar.

Akşam oldu. Sabahlayın tekrar saldıracaklardı. Hazret-i Halid bin Velid (r.a.), şaşılacak derecede askeri dehaya ve muharebe tecrübelerine sahip bir kahramandı.

Sabah olunca İslam askerinin, düzenini değiştirdi. Sağ taraftakileri sol tarafa, sol taraftakileri sağ tarafa, ön taraftakileri arka tarafa ve arka taraftakileri ön tarafa aldı.

Devam Edecek…

İslam âlimleri ansiklopedisi

Allah-u Teâlâ hazretleri (c.c.) Bizleri ve sizleri Halid bin Velid (Radiyallah-u anhu) nun şefaatına nail eylesin. O’nun yüzü suyu hürmetine günahlarımızı afv eylesin. Amin

Fuad Yusufoğlu

“Halid bin Velid (Radiyallah-u Anhu)- 4” için 1 Yorum

  1. Halid bin Velid (Radiyallah-u Anhu)- 3 « بسم الله الرحمن الرحيم diyor ki:

    [...] etmekOsman-i Zınnureyn (Radiyallah-u anhu)- 10 « Halid bin Velid (Radiyallah-u Anhu)- 2 Halid bin Velid (Radiyallah-u Anhu)- 4 [...]

Yorum Yapın