Molla Câmi (Radiyallah-u anhu) – 14

17 Temmuz 2012 Salı

Zeynelâbidin Cami-i nin damından Mor Yakub kilisesinin görüntüsü

Molla Câmi (Radiyallah-u anhu) – 14

-“Dünya mallarını terk etmelerinin üç sebebi vardır. Birincisi; ahrette hesabının hafiflemesini istemek ve cezadan korkmak. Çünkü helal kazanılan malın hesabı, haram kazanılan malın cezası vardır. İkincisi; dünya malını terk, svabın fazla olmasına, neticede Cennete girmeğe vesiledir. Zira fakirler, zenginlerden beşyüz yıl önce Cennete gireceklerdir. Üçüncüsü; dünya malını terk eden, gönül huzuru içinde ibadet eder. Dünya meşgâleleri hatırına gelmez.

Hadimler;

-“Fakir olanlardan, Hakkı taleb edenlerin hizmetini istiyenlerdir.”

Nitekim Davud Aleyhis selam’a duyururldu ki;

-“Beni taleb edeni görürsen, hemen ona hizmetçi ol.” Hadimler, farz ibadetlerini yaptıktan sonra, gei kalan vakitlerini fakirlerin işlerine sarfederlerdi. Ta ki,, ahret işlerinde onların yardımlarına, imdadlarına nail olsunlar. Bu hizmetleri nafile ibadet kabul ederler. Bunların yaptığı bu hizmetlerden muradı, ahret sevabıdır.”

Abidler;

-“Devamlı Allah-ü teâlâ’yı zikreden ve O’na ibadet edenlerdir. Ta ki, ahret sevabına nail ve vasıl olsunlar.

Yine aynı kitapta Hızır Aleyhis selam ile ilgili olarak buyurdu ki;

-“Sevgili Peygamberimiz (Sallallahu aleyhi ve selem) Eshâb-i kiram (r.anhüm) ile tebük harbini yaparken, ikindi namazını kıldıktan sonra iki beyt işittiler. Fakat şiiri söyleyeni görmediler.”

Resulullah efendimiz (Sallallahu aleyhi ve selem);

-“Bu iki beytin söyleyicisi kardeşim Hızır’dır. Sizi övüyor.” Buyurdu.

(Hızır aleyhis selam, İbrahim aleyhis selam’dan sonra yaşamış bir nedbi veya velidir. Zülkarneyn askerinin reisi idi. Musa aleyhis selam ile yolculuk etti. Ümmet-i Muhammed (s.a.v.) den değildir. Fakat ruhu bazı velilere feyz vermiştir. Öldükten sonra, rurhu insan şeklinde görünüp, gariblere yardım etmektedir.)

Hızır Aleyhis selam güzel ahlak sahibi, cömert ve insanlara çok şefkatlidir. Allah-ü teâlâ’nın izni ilekeramet ehli ve kimya ilmini bilicidir. Hak teâlâ’nın bildirmesiyle, yeryüzündeki hazinelere muttali’dir. Allah-ü teâlâ’nın emri ile, ihtiyaç sahiplerinin işini görmeyi üzerine alır.

Hızır (a.s.) in asıl ismi, Bukya bin Melkan’dır. O, bir miktar kuru otun üzerine oturdu. Akabinde oturduğu kuru otlar yeşerdi.

Ebü Hüreyre (r.a.) nin, Peygamber efendimiz (Sallallahu aleyhi ve selem) den işittiği hadis-i şerifte;

-“O, her nerede namaz kılsa, orası baştan başa yeşillik olur.” Buyuruldu.

Devam edecek…

İslam âlimleri ansiklopedisi

Allah-u Teâlâ hazretleri bizleri ve sizleri büyük âlim ve veli olan Molla CÂmi (Radiyallah-u anhu) yüzü suyu hürmetine günahlarımızı aff eylesin. Amin.

Fuad Yusufoğlu

“Molla Câmi (Radiyallah-u anhu) – 14” için 1 Yorum

  1. Molla Câmi (Radiyallah-u anhu) – 13 « بسم الله الرحمن الرحيم diyor ki:

    [...] anhu) – 21Şeytan (Aleyhil'lanet) « Molla Câmi (Radiyallah-u anhu) – 12 Molla Câmi (Radiyallah-u anhu) – 14 [...]

Yorum Yapın