Muhammed Bâki-billah (Radiyallah-u anhu) – 16

23 Haziran 2008 Pazartesi

Hasankeyf’in tarihi köprüsü (Batman)

Muhammed Bâki-billah (Radiyallah-u anhu) – 16

Bu sırada taleblerden biri;

-“Ya İlâh-el-âlemin” mübarek klimesini söyledi. Sür’atle onun tarafına bakıp, mübarek yüzünü onun tarafına çebirdi.

Orada olanlardan biri;

-“Onların bu hareket ve teveccühü hakiki mahbubun ismini duyma şevkindendir. Buyurunca, bu sözün tesiri ile mübarek gözleri yaş ile doldu.

İkindi vakti yaklaşmıştı. Sesli olarak Allah-ü teâlâ ismini zikretmekle meşgül olup böylece; -“Allahi Allah…” diye diye ruhunu teslim eyledi.

Vefatından sonra, en sadık talebeleri, karar verdikleri bir yere mzarlarını kazdılar. Fakat tabutu oraya götüremediler. Telâşla bir başka yere götürdüler. Tabutu yere indirdikten sonra, ne görsünle! Orası bir defasında Muhammed Bâki-Billah hazretleri (r.a.) nin talebeleri ile geldikleri bir yer idi. Burayı bğenmişti. Burada abdest alıp, iki rekat namaz kılmıştı. O temiz yerden bir miktar toprak eteğine yapışmıştı ve;

-“Bu yerin toprağı bizim eteğimizi tuttu.” Buyurmuştu.

Ana caddeye yakın olan bu yerde kabrini kazdılar. Bu irşad memleketinin padişahını, içli üzüntülerle mezara indirdiler. Hâce Hüsâmeddin hazretleri (r.a.) nin gayretleri ile, mezarın etrafına; ağaçlar, meyveler, çiçekler dikip, orasını gayet güzel bir bahçe yaptılar. Kabr-i şerifini ziyaret edenlker bereket ve şifa bulurlar.

Beyt;

Mağfiret nuru parlasın, mezarında mum yerine,
Kapına gelenin kalbi gark olsun nur denizine.”

Faziletli zatlar ve arifler vefat tarihi için mersiyeler yazdılar. Bu şiirlerden birinin son mısrasında geçen “Bahr-ı ma’rifet” ifadesi, ebced hesabına göre, Muhammed Bâki-billah hazretleri (r.a.) nin vefat tarihi olan hicri “1012” senesini göstermektedir.

Bu şiirin tercümesi şöyledir;

-“Bir zat ki mahbubu ile bâki oldu,
Ve sıfatlardan hep fâni oldu,
Hâlıkına âşık, tam bir aşk ile,
Mahlukata çok merhametli oldu
Onun vasıl senesi susuz dilime,
Bak ne güzel “Bahr-i ma’rifet oldu”

Devam edecek…

İslam âlimleri ansiklopedisi

Allah-u Teâlâ hazretleri bizleri ve sizleri “Silsile-i âliyye” denilen büyük âlim ve velilerin Yirmiikincisi olan Muhammed Bâki-billah (Radiyallah-u anhu) yüzü suyu hürmetine günahlarımızı aff eylesin. Amin.

Fuad Yusufoğlu

“Muhammed Bâki-billah (Radiyallah-u anhu) – 16” için 1 Yorum

  1. Muhammed Bâki-billah (Radiyallah-u anhu) – 15 « بسم الله الرحمن الرحيم diyor ki:

    [...] 2Dıhye-i Kelbi (Radiyallah-u anhu)- 7 « Muhammed Bâki-billah (Radiyallah-u anhu) – 14 Muhammed Bâki-billah (Radiyallah-u anhu) – 16 [...]

Yorum Yapın