Muhasabe ve murakabe

09 Mayıs 2008 Cuma

Girnavas mevkii – Cin tepesi – (Nusaybin)

Allah’u Teala (c.c.) buyuruyor ki:

-”Kiyamet günü terazı kuracağım. O gün kimseye zülüm edilmiyecektır. Herkes dünyada yapmış olduğu zerre kadar iyilik ve kötülüklerini meydana çıkarıp teraziye koyacağım. Herkesin hesabını yapmağa yetişirim…”(Enbiye 47)

Allah’u teala buyuruyor:

Ey İman edenler, sabrediniz, nefsin arzularını haramlardan elde etmemeye uğraşınız. Ve bu cihad de sebat ediniz. (Ali İmran 200 )

Bunun içindir ki:

Basiret sahibleri ve din büyükleri bu dünyaya ticaret için geldiklerini ve burada nefisle alışverişte olduklarını anlamışlardır. Bu Ticarettin kazancı cennet tir, Ziyanı de cehennem dir.

Murakabe:

Nefsi kontrol etmektir. Ondan gafil olmamaktır.

İnsanlar birbirlerinin dışını görürler. Allah’u teala hazretleri (c.c.) ise: hem dışını hem de içini görür. Bunu bilen ve kalbinde bu marifettin galip olduğu kimsenin işleri ve düşünceleri edepli olur. Zaten buna inanmıyan kafirdir. İnanıp da muhalafet etmek ise büyük cesarettir.

Allah’u teâlâ Hazretleri (c.c.) buyurdu:

-”Ey insan seni her an gördüğümü bilmiyormusun? (Alak ; 14.)

Bir Habeşi Resulullah ‘ın (s.a.v.) huzuruna gelip :

-”Çok günah işledim, tövbem kabul olurmu? Dediğinde

Resülullah Sallallahu aleyhi ve sellem;

-”Evet” olur.” buyurunca :

Habeşi :

-“O günahları işleyince O görüyormuydi ?

Resulullah Sallallahu aleyhi ve sellem;

-”Evet” buyurunca

Habeşi bir Ah çekti ve yıkılıp can verdi.

Peygamber Sallallahu aleyhi ve sellem buyurdu ki:

-“Allah’u teala yı görür gibi ibadet ediniz, siz onu görmiyorsanız, O sizi göriyör.”

Mısır Maliye nazırının zevcesi olan Züleyha :Yusuf (a.s.) i kendisine çağırınca önce kalkıp büyük sandığı bir heykelin yüzünü örttü

Yusuf Aleyhis selam;

-“Bunu niçin örtün.”dedi

Zeliha;

-“Ondan utandığım için “ dedi.

Yusuf Aleyhis selam;

-“Sen bir taş parçasından utanıyorsın da, ben yerleri ve yedi kat gökleri yaratan Rabımın görmesinden utanmazmıyım?” Buyurdu .

Abdullah bin Zeyd (r.a.) a;

-”Kendi halını düşünüp, insanlarla uğraşmıyan bir kimse tanıyormusunuz?” Dediler.

Abdullah Bin Zeyd (r.a.):

-”Bir kimse tanıyorum şu anda gelir.” buyurdu.

O sırada Utbet-ül Ğulam (r.a.) içeri girdi;

-”Yolda kimleri gördün ? deyince

Utbet-ül Ğulam (r.a.);

-“Kimseyi görmedim”dedi

Halbuki çarşıdan geliyordu.

Şibli (k.s.), Süfyan-ı Sevri (r.a.) nın yanına geldi, kendisini Murakkaba ya oturmuş, sesiz, haraketsiz bir halde gördü. Vucudunun bir kılı bile kımıldamiyordu.

-”Bu güzel murakkabayı kimden öğrendin? diye sorunca

Süfyan-i Sevri (r.a.);

-“Kediden öğrendim. Onu bir fare deliğinin ağzında, benim bu halimden daha haraketsiz avını kolarken gördüm.” Dedi.

Amellerden sonra yapılacak muhasebede Her gün yatarken, o gün yaptığı işler için nefsi hesaba çekmeli Sermayeyi kâr den ve zarar den ayırmalıdır.

Sermaye; Farzlardır,

Kâr da; Sünetlerdir, ve nafilelerdir.

Ziyan ise; Günahlardır. İnsanın ortağına aldanmamak için onunla hesaplaştığı gibi nefse karşı daha uyanık davranmak lazımdır.

İbn’i Samed (r.a.) büyüklerden idi;

Altmış hicri senelik hayatı’nın hesabını yaptı Yirmi bir bin beşyüz gün idi

-“Ah her gün, en az bir günah yapmış isem yirmi bir bin beş yüz günahtan nasıl kurtulurum, halbuki öyle günlerim oldu ki: yüzlerce günah işledim.” diye bir feryad edip yıkıldı, baktılar ki ruhunu teslim etmişti…

Fakat insanlar, kendilerini hesaba çekmiyorlar. Eğer her gün bir günah işlediğinde odasına bir taş koysa kısa zamanda dolardı.

Eğer;

omuzlarımızdeki katib melekler her günah yazmak için ücret isteseler di malımızın hepsini vermemiz lazım gelirdi .

Fakat gafletle çeşitli düşüncelerle birkaç sübhanallah desek tesbihi alır, sayar ve yüz kere söyledik deriz de hergün boşuna nice şeyler söyleriz bunları saymayız, dille almayız saymış olsak da hergün binleri aşar, sonra da terazide sevap kefesinin ağır basacağını umarız……

İmam-i Gazali (kimya-yi Saadet.)

Allah-u Teala hazrertleri bizleri ve sizleri Hesaba çekilmeden, hesabımızı kendimizin yapmayı, tekrar günah işlemeyen ve tövbe-i nasuh la tövbe eden kullarından eylesin…Amin…

Fuad Yusufoğlu

“Muhasabe ve murakabe” için 27 Yorum

 1. lludktxw diyor ki:

  oBAc2a vbbcuxnspjnt, [url=http://ojcgnfckuuuw.com/]ojcgnfckuuuw[/url], [link=http://zcztmwxcisrx.com/]zcztmwxcisrx[/link], http://oxdmuzgxjgxl.com/

 2. nmcyvkcqip diyor ki:

  OTKxA0 plpzzdoncdin, [url=http://qfkykzrglylc.com/]qfkykzrglylc[/url], [link=http://ycxfxwrdzxab.com/]ycxfxwrdzxab[/link], http://jomntistluxe.com/

 3. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  12/7/2006 – teşekkür
  Yazan: newsedat
  Yazınızı ilgi ve ibretle okudum. Dualarınıza amin diyorum.
  Yaptığımız kötülükleri değil, iyilikleri sayıyoruz.
  Alacaklılarımızı unuturuz, borçlularımızı hiç akıldan çıkarmayız.
  İncittiklerimize merhamet etmeyiz, incitenleri affetmeyiz. Genel olarak yazdım. Herkes aynı değildir. Bu yazınız beni bayağı düşündürdü. Bunları unutmamak için yazsam iyi olur.
  Sizin bloğuma ziyaretiniz ve yorumunuz hakkında:
  Hani derler ya ‘Keşke Allah’tan başka bir şey isteseymişim (ne dilersem kabul olunacak bir an imiş o an) …. Bu sözde gerçeklik payı var mı bilmiyorum ama, biraz önce başka bir blogda sizin bir yorumunuzu gördüm ve sizi çok merak ettim. Sizin bloğunuz var mı diye araştıracaktım. Sonra ne olduysa unutmuşum. Şimdi sizin yorumunuzu görünce hem şaşırdım hem sevindim. Allah razı olsun.
  Beğendiğiniz şiir bir blogcu arkadaşıma ait. Gerçi yazıyor ama belki dikkatinizi çekmemiş olabilir diye hatırlatmak istedim.

 4. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  12/7/2006 – SLM
  Yazan: rindiseyda
  HOŞ BULDUK.YORUMUNUZDA GELİNCE BENİ HABERDAR EDİN DEMİŞTİNİZ.KUSURA BAKMAYIN HABER VEREMEDİM. BİLGİSAYARIN BAŞINDA FAZLA KALDIGIMDAN DOLAYI BELİM KAMBUR OLUYORMUŞ. BUNDAN DOLAYI ANNEM KIZIYOR.SADECE YAZI EKLEYECEK KADAR SÜRE VERİYOR.DUALARINIZI BEKLİYORUM.ELLERİNİZDEN ÖPÜYORUM.YEGENİNİZ.

 5. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  12/7/2006 – SLM2
  Yazan: RİNDİSEYDA’NIN ANNESİ
  ANNEM DİYOR Kİ;”ÇOK KIYMETLİ ABİCİM,MANEVİ OLARAK ELLERİNİZDEN ÖPÜYORUM.MURAKABE İLE İLGİLİ YAZINIZI ÇOK BEGENDİM.KIZIMIN BÖYLE AMCALARININ OLMASI BENİ MUTLU EDİYOR.( BENİDE)BEN BİR YETİM VE ÖKSÜZ OLARAK BÖYLE GÜZEL İNSANLARIN VAR OLDUGUNU BİLMEK GÖNLÜME HUZUR VERİYOR.BİZİDUALARINIZDA UNUTMAZSANIZ ÇOKKKKKKKKKKK SEVİNİRİZ.YÜCE MEVLAMA SİZLERİ EMANET EDİYORUM.RABBİM İKİ CİHANDA SİZLERİ VE BÜTÜN İNANANLARİ İNCİTMESİN VE DAİMA İNAYETİNİ BİZDEN ESİRGEMESİN. AMİN”
  AMCA DOKTORA GİTTİM .BANA GÖZLÜK VERDİ.KULLANMASI ÇOK ZOR OLUYOR.DUA EDİN.

 6. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  12/7/2006 – ….
  Yazan: abucum
  İslam’ın nurlu yüzü kalbine dolsun Makamınız cennet Hz. Muhammed komşunuz olsun Günlerinize mutluluk, gönlünüze saadet dolsun kısa bir süre yokum.hakkınızı heal edin.selam ve dua ile kalın.

 7. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  13/7/2006 – sa
  Yazan: neslinursema1
  Sevgili amcacigim ziyaretin icin tekrar tesekkur ederim Allah sana uzun omur versin gunahlarimizi affetsin dualarimizi kabul etsin insallah sen merak etme ben hic unutmuyorum her gun duaciyim size yazilarini okudum cok guzel bizleri aydinlattigin icin Allah razi olsun kullarin birbirine yaptigi dualarda cok makbuldur sende bana duani eksik etme olurmu canim amcacigim Allaha emanet ol

 8. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  13/7/2006 – hayırlı sabahlar,
  Yazan: sengidince

  sizi sayfamda yorumlarınızla görmek beni çok mutlu ediyor ilk olarak hakkınızı helal ediniz.ben geliyorum buralara okuyorum dersimi ve feyzimi alıyorum yazdıklarınızla. fakat fazla nette kalamıyorum şu aralar, pek yakında döneceğim inşallah.

  birde nolur dualarınızda unutmayınız bu asi kardeşinizi inanın sizden gelen her yorumda dua ettiğinizi hissediyorum allah razı olsun.
  saygılarımı sunarım hocam desem size kısaca bir mahsuru yoktur umarım.

  ess…

 9. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  13/7/2006 – Amin…
  Yazan: DaMLaLaRaLTiNDa
  tevbe kapısı ne büyük nimet… hamd olsun Erham’ur-Rahimin’e …

  yorumlarımla buradayım sevgili Amcacım.. ve dualarımla başka birlikteliklerde yine yanınızdayım inşl.

  selam ve dua ile…

 10. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  3/7/2006 – selamlar..:)
  Yazan: NiSaCa
  merhaba abicim yine çok güzel konular yayınlamışsınız yüreğinize sağlık….
  bana yaptığınız yorumlar için çok teşekkür ederim şunuda bilmenizi isterim sizden asla bıkmam sıkmazsınızda beni aksine gelip yorum yapmanız değerlendirmeniz beni mutlu ediyor tekrardan teşekkür ederim…Herşey yüreğiniz kadar güzel olsun :)

 11. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  14/7/2006 – hesap
  Yazan: H2SO4
  Hesaba çekilmeden ,hesabımızı kendimizin yapmayı,tekrar günah işlemeyen ve tövbe-i nasuh la tövbe eden kullarından eylesin…Amin…

  ***********************************************************************************

  Günahi görüp dua edip tekrar tekrar eylemeyen kişi olmamızı isterim RABBİM’den

 12. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  14/7/2006 – ziyaretinize teşekkür
  Yazan: newsedat
  Blog dünyasına gireli iki ay oluyor, şimdiye kadar aldığım en içten karşılıklardan biri oldu bu sözleriniz. Allah razı olsun.
  Ben de tanıştığımıza memnun oldum. İnternet aracılığıyla yazılarımızı okumakla da olsa sık sık görüşürüz inşallah.
  Blogculuk sanal filan diyorlar ama ben öyle düşünmüyorum. Ruhani bir şey olarak görüyorum. İnsanlar böylelikle de birbirlerini tanıyabiliyorlar, sevebiliyorlar, birbirlerine çok iyi birer tesellici, can yoldaşı olabiliyorlar. Kalbden kalbe yol vardır.
  Bu yazınızdaki Süfyan’ı Sevri’nin kediden murakabe usulü öğrenmesi hikayesini daha önce Mahmut Efendi Hazretlerinden dinlemiştim. Bana o günlerimi hatırlattınız. Allah razı olsun.

 13. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  14/7/2006 – cevabın cevabının cevabı :)
  Yazan: newsedat
  Ben de aynı sizin gibi düşünmüşümdür hep. Birbirimizi görmesek de varlığımızı biliyoruz. Fikir alışverişinde bulunarak birbirimizi tanıyoruz. Manevi bağlar dahi kuruluyor. Zahmet edip tekrar zaman ayırdığınız için teşekkür ederim. Dualarınız için ayrıca teşekkür ederim.

 14. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  14/7/2006 – …
  Yazan: esin
  Esselamu aleyküm

  “Cumâ günü vefât eden müminlere şehit sevâbı verilir ve kabir azâbından
  korunur.”
  “Günlerin en kıymetlisi Cumâ’dır. Cumâ günü Bayram günlerinden ve Aşûre gününden
  daha kıymetlidir.
  Cumâ, dünyada ve Cennette müminlerin bayramıdır.”

  Peygamber Efendimiz (s.a.v.) şöyle buyurdular:

  ” Cuma, en hayırlı günlerinizden biridir. O gün bana salavatı çok okuyun.
  Zira salavatlarınız bana arz edilir.”

  Ebu Davud’dan.

  Cumamız mübarek olsun…

 15. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  4/7/2006 – s.a.
  Yazan: zahara
  Size de hayırlı cumalar.Dualarınızda bizleri de unutmayın.Selam ve dua ile……

 16. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  14/7/2006 – s.a.
  Yazan: mondlicht
  Allah razı olsun sizinde cumanız mübarek olsun……Allaha emanet olun……selam ve dua ile…………..

 17. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  14/7/2006 – s.a
  Yazan: dolunay35
  hayırlı cumalar dilerim
  Allah razı olsun çok güzel vede faydalı anlatımlarınız var
  inşaAllah biz kullar nefsimizi muhasebeye çekebilecek kullar olup doğrular için çabalarız
  Allaha emanet olalım

 18. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  14/7/2006 – Allahın selamı üzerinize olsun
  Yazan: ruhlargemisi
  Dualarınıza amin diyorum ve böylesine güzel yazılarınız için teşekkür ediyorum.
  Rabbim bizlerin günahlarını affeyleyip huzuruna layık kul eylesin.(amin)
  Saygılarımla…
  Allaha emanet olun…

 19. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  14/7/2006 – sa
  Yazan: neslinursema3
  Murakabe :Nefsi kontrol etmektir. Cok guzel bir yazi Allah bizleri nefsimizi kontrol edebilen kullardan eylesin. Selam ve dua ile amcacigim gorusmek uzere

 20. Süfyan-i Servi (Radiyallah-u anh)- 2 | Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  [...] <<<Süfyan-i Sevri (r.a.) nın bir başka yazısı>>< [...]

 21. abucum diyor ki:

  abicim blogda uzun zaman yoktum ama ziyaretlerini gördüm allah razı olsun .siten çok güzel ve faydalı bilgiler içeriyor.emeginize ve yüreğinize sağlık…

 22. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  Sevgili ama çok sevgili canım yeğenim…

  Evet.. Uzun zaman oldu ama sen daima kalbimdesin Bunu da unutma

  Dualarını da benden esirgeme

  Evet.

  Sen Nasılsın.. Ailen nasıl onlara da çok çok selam söyle

 23. süleyman diyor ki:

  ALLAH SİZDEN RAZI OLSUN NE GÜZEL BİR SİTEE ALLAH BİZLERİ HZ. MUHAMMED SAV ŞEFAATINDAN MAHRUM ETMESİN VE SADATI NAKŞİBENDİ MÜRŞİDLERİNİN NAZARINDAN MAHRUM BIRAKMASIN ALLAH ŞEYH MUHAMMED MUTAA K.S BU YOLDA MUFAAK EYLESİN HAZNEVİ TARİKATINI KIYAMATE KADAR SÜRDÜRSÜN İNŞALLAH

 24. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  Sevgili canım kardeşi Süleyman;
  Kurban Allah sizden de razı olsun. Amin.
  Zaten benim gayem de sen ve senin gibi müslüman kardeşlerimin Bana bir duâ etmeleridir.
  Zaten sitemizin gayesi de budur gelen müslümnalar “en doğru bilgilerle” aynıdnlatmak ve onlardan hayır dua almaktır.
  Kurban senin dualarına amin diyorum.
  Zaten Şah-i Hazne (k.s.) da bunu söylemiştir.
  Peki Şah-i Hazne (k.s.) ne buyurmuştur
  Evet Şah-i Hazne (k.s.) Bu tasavvuf yolumuz Kıyamete kadar devam edecektir. ÇÜNKÜ bu tarikatımızda riya yoktur. ve kimsedn de mal toplamıyoruz Allah-u Teâlâ bizleri bunlardan müstağnı kılmıştır. Bir de Kesin kes “siyasetle” uğraşmıyoruz. çünkü buna da ihtiyacımız yoktur. Gayemiz Sırf “Allah rızasıdır”
  İnşaallah bu yol kıyamete kadar devamn edecek
  Dualarını beklerim
  Sevgilerimle..

 25. meryem erol diyor ki:

  Allah razı olsun.Yazınızı çok beğendim.Allah insanın kalbinden kendi sevgisini çıkarmasın. Rabbim hidayete erdikten sonra ayağımızı kaydırmasın.

 26. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  Kardeşim Muhsin;
  İsmin güzel olduğu gibi de fikrin de güzel olsun…
  Kardeşim bu yorumu mümkünse nereden aldın yanı kaynağı ile birlikte gönderirsen o zaman inşaallah yorumunu onaylarım…
  Çünkü benim sitemde ki bütün yazılar Dikkat edecek olursanız SAĞLAM KAYNAKLARA dayanılarak yazıları nereden naklettiğimi ve hatta kitabların ismini dahı yazıyorum…
  Dualarını beklerim…
  Sevgiyle kalın…

 27. muhsin iyi diyor ki:

  yazılarımı kitaplardan almıyorum. deneyimlerimden ve kültürümden esinlenerek yazıyorum. selamlar…

Yorum Yapın