Giybet ve koğuculuk- 3

09 Temmuz 2008 Çarşamba

dsc07153-fuad-yusufoglu-nusaybin.JPG

Navale (Nusaybin)

Ebu Hüreyre (r.a.) der ki;

-“Sizler bir Müslüman kardeşinin gözündeki çöpü görür de, kendi gözündeki merteği görmez.(Din kardeşinin ufak tefek ayıplarını görür, fakat kendinde bulunan büyük ayıpları görmez.)”

Rivayet edilir ki;

-“Selman-i Farisi (r.a.) Hz. Ebubekir (r.a.) ve Hz. Ömer (r.a.) le yolculuk yapıyor, Onlara yemek pişiriyordu. Bir yerde konakladılar. Selman (r.a.) onlara yemek yapmak için bir şey bulamadı.

Hz. Ebu Bekir (r.a.) ile Hz. Ömer (r.a.) Selman (r.a.) ı yanında yiyecek bir şey varsa alıp gelmesi için Peygamber (a.s.v.) gönderdiler. Selman (r.a.) peygamberin (a.s.v.) ın yanında bir şey bulamadı, geri dönüp yanlarına geldi. Hz. Ebu Bekir (r.a.) ile Hz. Ömer (r.a.) şöyle dediler:

-“Selman (r.a.) falanca kuyunun başına gitse kuyu’nun suyu kurur.”

Bunun üzerine Şu ayeti, celile geldi:

-“Kiminiz de kiminizi arkasından çekiştirmesin. Sizden biriniz herhangi biriniz ölü kardeşinin etini yemekten hoşlanır mı? İşte bundan tiksindiniz.” El hucurat: Ayet- 49/12

Ebû Hüreyre (r.a.) den riyavet edildiğine göre; Resulullah (Sallallahu aleyhi ve sellem) şöyle buyurmuştur;

-”Kim dünyada Müslüman kardeşinin etini yerse (gıybet ederse) kıyamet günü o kişinin eti ona sunulur,”

Ve kendisine

-”Bunu ölü olarak ye, çünkü sen O’nu diri olarak yemiştin.” denir. O da Onun etini yer.

Sonra Resulullah (Sallallahu aleyhi ve sellem) şu ayet-i Celileyi okudu;

-”Sizden biriniz ölü kardeşinin etini yemekten hoşlanır mı?” El-Hucûrat Sue 49 Ayet 12

Câbir bin Abdullah eı-Ensari (r.a.) den riveyet edildiğine göre; denilmiştir ki;

-”Peygamber Efendimiz (Sallallahu aleyhi ve sellem) in zamanında gıybet eden az bulunduğu için gıybetin kokusu hemen yayılır, gıybet duyulurdu. Bu zamanda ise gıybet çoğaldı. Burunlar gıybet kokusundan doldu. GIYBETIN KOKUSU ANLAŞILMAZ OLDU. Bu hal dabağhaneye giren adamın haline benzer. Dbağhaneye giren adam orada pis ve kötü kokudan az bir zaman dahi duramaz. Halbuki, Dabağcılar orada bulunurlar, yerler, içerler de pis ve kötü koku onları rahatsız etmez. Çünkü PİS KOKU onların burunlarını iyice doldurmuştur, onlar bu hale alışmışlardır. İşte bu günümüzde gıybetin durumu da böyledir.

Kab (r.a.) der ki, ben bazı kitaplarda şöyle okudum:

-“Giybet’ten tevbe ederek ölen kimse, cennete en son giren kimse olacaktır. Giybet’ten tövbe etmeden ölen kimse ise, CEHENNEME İLK GİREN OLACAKTIR.”

Yüce Allah (c.c.) buyuruyor:

-“Arkadan çekişmeyi, yüze karşı (el, kaş ve göz işaretleriyle) eğlenmeyi ve ayıplamayı adet edinen her kişinin vay halına.” El Humeze ayet: 104/1

Resulullah(a.s.v.) buyuruyor:

-“Siz Giybetten kaçınınız. Çünkü, Giybet Zinadan daha kötüdür.”

Ashabi kiram (r.a.) sordular?

-“Giybet zinadan nasıl daha kötü olur?”

Resulullah (a.s.v.) buyurdular:

-“Zina eden adam, tevbe ederse, Allah(c.c.) tevbesini kabul edip onu afveder .(Buradakı zinadan maksat bekar kadınla yapılan zinadır.’mütercim’) Halbuki, giybet edeni, arkasından çekiştirdiği kimse afv etmeden, Allah (c.c.) afv etmez.

Giybet eden kimsenin, pişman olması ve Allah(c.c.) ın hakkından kurtulabilmek için tevbe etmesi, aynı zamanda arkasından çekiştirdiği kimsenin hakkında da kurtulabilmesi için onu HELLALLIĞINI alması vaciptir.

Resulullah (Sallallahu aleyhi ve sellem) buyuryorlar ki;

-”Kim ki, müslüman kardeşini arkasından çekiştirirse, Allah, Kıyamet günü O’nun yüzünü mak’adına çevirir.

Gıybet eden kimsenin, gıybet ettiği meclisten kalkmadan önce ve arkadan çekiştirdiği kişinin kulağına varmadan önce TEVBE VE İSTİĞFAR ETMESİ GEREKİR. Çünkü gıybet eden kimse, arkasından çekiştirdiği kimsenin kulağına varmadan önce TEVBE EDERSE TEVBESİ KABUL OLUR. Fakatkulağına ulaştıktan sonra TEVBESİ KABUL OLMAZ, günahı bağışlanmaz. Ancak arkasından çekiştirdiği kişinin helallığını aldığında Allah Onu affeder. Keza, bir adam kocalı kadınla zina yaptığı zaman, kadının kocasından helallık almadıkça günahı bağışlanmaz. Namaz, zekat, oruç ve hac ise bunların terkinden verilecek günahlar tevbe ile bağışlanmaz. Onlardan geçirdikleri kazâ etmek suretiyle TEVBE EDERSE bağışlanması ümit edilir. Allah-u Teâlâ, her şeyin doğrusunu daha iyi bilir.

Mükaşefetil kulub (İmam-i Ğazali)

Allah-u Teala Hazretleri (c.c.) bizleri ve sizleri Giybet denen bu kötü hastalıktan kurtulmayı nasıb eylesin. AMİN…….

Fuad Yusufoğlu

“Giybet ve koğuculuk- 3” için 5 Yorum

 1. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  29/8/2007 – ..
  Yazan: nursalkimi
  Amin, Mevlam herkesi bu kötü hastalıktan ve şeytanın pis oyunundan kurtarsın…

  Ve mevlam sizden razı olsun gerçekten ALLAH büyük ve insanı en zor anında iyi kuları ile karşılaştırıp yüreğine su serpiyor.. Bütün hayırlı dualar ve efensimizin şefaati siz ve ailelerimizle olsun. Dualarınızda yer alırsam ne mutlu, mü’minim mü’min kardeşne yaptığı dua muhakkak makbüldür demiş enbiyalar serveri.. İnşaALLAH benim aciz lisanımdan çıktığı için değil ama mevlaya ve şanına yakışan duaları kabul etmek olduğu için mevlam kabul eder dualarımızı… Umarım en yakın zamanda sıkıntılarımız son bulur, her çaresiz her rabbine el açan gönül veren dualarının karşılığını bulur… Rabbim yar ve yardımcınız her daim yareniniz yol göstereneniz olsun. Dua ve tebessümle kalın, resimdeki küçük meleğinizde çok tatlı maşaALLAH, mevlam nazarlardan ve kötülüklerden korusun sizlere hayırlı bir evlat olarak bağışlasın amin…

  S.aleykum..

 2. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  29/8/2007 – Selam İSİMSİZ GÜL yeğenim… SELAM…
  Yazan: fuadyusufoglu
  Sevgili canım yeğenim… vet İnşaallah Allah(c.c.) bizleri sağ bırakırsa Eylül ayı geliyor..Ceren’in eylülün hangi gününde ameliyatı olacak…(İnşaallah ameliyata gerek görülmez) Ama gene de bu fakır kardeşine tarıhiyle beraber bana iletirsen memnun olurum…
  Ailene selamlarımı lütfen bildirin..Onlar da DUA etsinler…
  Sevgiyle kalın ……. duayla kalın…

 3. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  29/8/2007 – s.a
  Yazan: alir
  hayırlı geceleriniz olsun inş…iadeyi ziyaret için geldim..gelişin bizi cok mutlu etti..sizin gibi değerli bir insanın bizim aciz bloğumuzu şereflendirmesi,sizi bloğumda görmek ki sizi ismen tanıyor ve taktir ediyorum,sağlonun..mutlu oldum

 4. betüşş diyor ki:

  ya ne kadar iğrenç bi site boş boş yer kaplıyo walla yaaa

 5. Giybet ve koğuculuk- 2 « بسم الله الرحمن الرحيم diyor ki:

  [...] Semmasi (Radiyallah-u anhu);Hasan bin Ali (Radiayallah-u anh); « Giybet ve koğuculuk Giybet ve koğuculuk- 3 [...]

Yorum Yapın