Müslümanların haklarına riayet etmek- 5

08 Temmuz 2008 Salı

dsc08405-8405-kasyan4.JPG

Sinne diza Mevki-i (Navala sipi)

19 – Hastalarını ziyaret etmek, cenazelerine katılmak, kabirlerini ziyaret etmek, onlara arkalarında HAYIR DUA ETMEK, aksırana YERHAMUKUMULLAH (Hayır ve bereketle ) dua’da bulunmak.

Kısaca:

İhsanda bulunmak, ihtimam etmek, ezayı defetmek gibi iyi haraketlerden kendin için yapılmasını sevdiğin şeylerle insanlar hakkında yapman, sana muamele ettiklerinde hoşuna gidenlerle sen de muamelede bulun.

20 – Umum Müslümanlar dışında, komşu, akraba veya hükümdar gibi beraber bulunduğu kimselerle konuşmak ve onlarla muamelede bulunmak:

Resul-i Ekrem (Sallallahu aleyhi ve selem) buyurmuşlardır ki;

-“Komşunun köpeğine taş attığın vakit komşunu incitmiş olursun.”( İmami Ahmed ve taberani rivayet etmişlerdir.)

Gene Resulallah (a.s.v.) buyurdular ki;

-“Kiyamet günü ilk muhakeme edilecekler KOMŞULARDIR.” (Ahmed Taberani rivayet etmişlerdir.

Resulullah(a.s.v.) enildi ki;

-“Felan (kadın) gündüz oruç tutar, gece de namaz kılar, bununla beraber komşusuna eziyet eder.”

Resulallah (a.s.v.):

-“O cehennemdedir.” Buyurdu.

Resulullah(a.s.v.) gene buyrudular ki;

-“Komşunun hakkı nedir biliyor musunuz?

-“Senden yardım isterse ona yardım edersin. Senden borç isterse ona borç verirsin. Muhtaç olursa ona yardım elini uzatırsın. Hastalandığında onu ziyaret edersin. Ölürse cenazesinde bulunacaksın.”

-“Hayırlı bir şeye kavuştuğunda onu kutlar, bir musibete düştüğünde taziyede bulunursun, izni olmadıkça, evinin havasını engelliyecek şekilde, evini, evinden yüksek yapmazsın.”

-“Bir meyve aldığında ona da hediye edersin. Eğer vermiyorsan aldığını evine gizli olarak getirirsin. Çocuğunu meyve ile dışarı çıkarmayasın.”

-“Olur ki, komşunun çocuğu meyve alamadığından kindar olur. Evinde kaynayan tencerenin kokusu ile komşuna eziyet etme. Ancak kaynattığın şeyden ona vermekle eziyet etmemiş olursun.”

-“Komşunun hakkı nedir biliyor musunuz?

-“Nefsin yed-i kudretinde olan Allah’a yemin ederim ki, Komşu hakkını ancak Allah (c.c.) ın rahmetine mazhar olmuş olanlar ödeyebilir.”

Akrabalığa gelince;

Bu Hususta Resulullah (Sallalah-u aleyhi ve selem) şöyle buyuruyor:

-“Hadisi kûdsi de Yüce Allah(c.c.) buyuruyor ki;

-“Ben rahmanım, bu sıla-i rahim (akrabalık) için ismimden bir isim ayırdım. Akrabasını ziyaret ederek, ona iyilik yapana ben de iyilik yaparım, kim akrabasını unutursa bende onu unuturum.”

Resulullah (sallallahu alyehi ve selem) bir hadisi şerifinde şöyle buyuruyor:

-“Akrabayı ziyaret etmek ömrü ziyadeleştirir.”

Resulullah (a.s.v.) Şöyle buyuruyor:

-“Cennetin kokusu beş yüz senelik mesafede bulunur. Ana – Babasına asi olan ve akrabasının ziyaretini kesen kimse onun kokusunu duyamaz.” (Taberani rivayet etmiştir.)

Kadının hakları bunlar ve bunlardan daha fazla olarak sayılabilir. Çünkü kadına, bütün kendisine vacip olanları yerine getirmekle beraber, kocası ile iyi geçinmek ve onu hoş tutmak vaciptir.

Resul-i Ekrem (a.s.v.) şöyle buyuruyor:

-“Sizin en hayırlınız ailesine en hayırlı olanınızdır. Ben aileme en hayırlı olanınızım.”
Devam edecek…..

Dinde kırk esas (İmam-i Ğazali)

Allah-u Teala Hazretleri (c.c.) bizleri ve sizleri Akrabalık hakkına riayet eden Salih kullarından eylesin. AMİN…..

Fuad Yusufoğlu

“Müslümanların haklarına riayet etmek- 5” için 11 Yorum

 1. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  15/8/2007 – Selâm
  Yazan: kiremit
  Komşuluk hakkı hakkında:
  Bizim oturduğumuz apartmanda bir hıristiyan ermeni komşumuz var. Her zaman komşuluğunun hakkını vermek için elinden geleni yapar.
  Diğer sözde müslüman komşular ise hiç selamları sabahları yoktur.
  Herşeyleri kibir gurur.
  Bende ise akraba hakkına riayet etmek yok. Ne yapayım çok aşırı dedikodu yapıyorlar. Biri var sırf dedikodu malzemesi toplamak için kapı kapı dolaşır. Onbeş günde bir bizi ziyaret eder. Sayesinde bize hiç gelmeyen akrabalar evimizin içini avcunun içi gibi bilirler. Bu konuda dedikodu yaparlar. Çok seviyesizce bir şey bu yaptıkları. Kıskançlık, fesatlık aşırı derecede yüksek. Ben akrabalardan uzak kalmayı hiç istemezdim. Ama yaptıkları çirkinliklere tahammül edemiyorum.
  Mimleme olayını sormuşsunuz.
  Bildiğiniz blogcuların sobe oyununun aynısıdır. Adı değişik sadece.

 2. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  15/8/2007 – ..
  Yazan: ilkayoguzhan
  selamun aleyküm fuad amca…
  nasılsınız?
  Rabbim iyilikler versin…
  Fuad amca benim yasinlerden 2 tane kaldı
  izninle onları da sana yazdım…
  Rabbim kabul eder inşaallah..
  Allaha emanet kalın…

 3. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  15/8/2007 – selam fuad amca…
  Yazan: neredeyim
  fuad amca ufak bi tatile çıkmıştım.geri geldim beni yalnız bırakmadığın için tşkler.bloguam yazmış olduğun yorumlar için çok sağol…
  umarım hep mutlu olursunuz :)
  iyi günler…
  sevgiyle kalın…

 4. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  15/8/2007 – s.a fuad amcam
  Yazan: igra
  Nasılsın iyimisin değerli yorumların için çok teşekkür edrim .RABBİM sizden razı olsun.Forum sayfanızıda geziyorum.Zaten böyle güzel niyetler olduktan sonra başka nedenirki.Ellerinizden öpüyorum sevgiler.

 5. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  15/8/2007 – s.a.
  Yazan: mondlicht
  s.a. Fuad amcacım nasılsınız?? benim yine hayırsızlığım tuttu uğramaz oldum size ama Allah razı olsun siz hiç yalnız bırakmıyosunuz bizi…bu üç aylarda dualarınızda bizleride eksik etmeyin inş. Allaha emanet olun görüşmek üzere inş. :)

 6. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  15/8/2007 – teşekkur.
  Yazan: yasirler
  selamu aleykum yorumunuz için allah razı olsun. blogumundan istediginiz yazıyı alabilirsiniz. hiç sorun deil. ismim ramazan kırıkkalede din gorevlisiyim. sizleri msn e ekledim gulyuzlu69@hotmail.com
  dediginiz yazıyı bizlerin yaptıgı birsite var ordan tahminen aldım.sitemizin adı
  http://www.muptelagenc.com
  hoş guzel bi site inşallah ziyaret ederseniz sevinirim.selamlar hurmetler.

 7. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  15/8/2007 – Rabbim Sizlerden Razı Olsun.
  Yazan: muhammet
  Es Selam Aleykum Ve Rahmetullahi Ve Berakatuhu

  Merhabalar sana ey güzel insan.Merhabalar sana ey dostumun kardeşimin arkadaşımın babası.

  Sizin sitenizi bir rastlandı sonucu 3 ay önce görmüştüm.
  Oglunuz kardeşimiz canımız dostumuz Yusufumuzun mürşidinin eline sarılı fotografını sitenizde görerek heyecanlanmıştım.Hemen adresınızı msn adresıme eklemiştim.2 gun sonra oglunuz benı telfondan arayıp benım babam dır demıstı.

  Neyse amcacıgım inşaAllah sizler ile Adana Mevlidinde görüşürüz.
  Ellerınızden öperim.

  Acizane Muhammed

 8. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  15/8/2007 – s.a.
  Yazan: mondlicht
  Allah razı olsun fuad amcacım hakkınızı nasıl ödeyeceğim hiç bilmiyorum…
  inş. 1. hatimi bitirdikten sonra 2. yide dağıtmaya başlıyacağım Allahın izniyle ama siz 1 hatim almak isterseniz verebiliriz zaten 10 tane hatim dağıtılması gerekiyor bir tanesini size verebiliriz tabi size çok yük olmazsa…
  Hakkınızı helal edin…
  Rabbim hepimize çok büyük hizmetlerde bulunmayı nasip etsin…. Sizdende Allah razı olsun ….:)

 9. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  15/8/2007 – Selam….YUSUF’umun arkadaşı..Kardeşi.. MUHAMMED SELAM
  Yazan: fuadyusufoglu
  Sevgili canım kardeşim…Evet Yusuf’un babasıyım…Ama Muhammed Muta (k.s..) HAZRETLERİNİN DE Kölesiyim…Allah (c.c.) bizleri ve sizleri onun yüzü suyu hurmetine afv eylesin…AMİN…Evet İnan ki Yusuf benim yanımda da Çok kiymetlidir…Şimdi sen Yusuf’u görüyorsun ona söyle… Allah(c.c.) verdiği ni’meti Murşidimiz (k.s.) bereketiyle Çok büyüktür… İnşaalah DAHA DA BİLİNÇLİ BİRŞEKİLDE bU MÜBAREK AİLEYE (işeret edilenlere ) hizmet eder… Bu benim en büyük isteğimdir…İnşaallah küçük kardeşleri olan Seninle ADAŞ olan Muhammed ‘ de bu aileye hizmat için Murşidimizin sohbetine getirirler Ben sAĞ Kaldığım müddetçe Bu aileyi Çocuklarımın hepsine tembihledim… Ve onlar bu aileden (Allah(c.c.) korusun yüz çevirirlerse HAKKIMI HELAL ETMEM demişimdir…
  Çünkü Biz ailece bu Mübarek zatlardan istifade etmişiz ve kerametlerini zahiren görmüş onların Bereketiyle Çok iyiliklere rast gelmişiz…Düşüne biliyormusun…
  ŞAH’E HİZNE (K.S.) NURŞİNDEN BU hal’ati getirdi ve türkiyeye yaydı… dünyaya yaydı..HEMDE Zaten sen de biliyorsun Bu Mübarek evde İki önemli şey varis kalmış…Bir siayesetten uzak ve Müslümanların mallarından imtina etmek…SİYESETTEN ARINMIŞ BİZ VAZİYETTE.Ondan çok kişi ve kişiler istifade etti…Ama malesef bazıları onları unutup kendilerine bir pay çıkardılar…Bu Mubarek eve uğramaz oldular… Hem bu insanlığa da reva değildir..Hem de Dinimize de reva değildir…Mesele Şahe Hazne(k.s.) bereketiyle Allah(c.c.) Şahe hazne(k.s.) bereketiyle Halifelerine ne ile ikram Buyurdu ..Ama bunu anlayanlar ve tatbık edenler kazandı….Şahe hazne(k.s.) Sadakatla bağlı oldukları müddetçe…
  Mesle ben hatılıyorum..Şahe hazne (k.s.) bir halifesi vardı CÜNETY isminde Bu ta ALLAADDIN HAZNEVİ (K.S.) ZAMANINA KADAR HALİFELİĞİ DEVAM ETTİ..Bir gün nurşinden Seydagılllerin çocukları Hac’tan gelmişlerdi… Allaaddın Haznevi.(k.s.) onları karşılamaya izzet ikram etmeye başladı ve eşyalarını sırtlamaya gitti…eşyalarını aldıktan sonra Şahe HAZNE (K.S.)Halifesi Cunayt de oradaydı hiç ihtiram etmedi… ve eşyalara yardım etmedi…
  Allaaddın Haznevi (k.s.)Hazretleri:ona:
  -”Cuneyd … cüneyd şayet senın Murşidin Şahe hazne(k.s.) burada olsaydı bu murşidlerinin çocuklarına hizmet etmezmiydi eşyalarına taşımazmıydı?
  Cuneyt:
  -”Evet kurban dedi.”
  Allaaddın Haznevi(k.s.) Hemen yaklasından tutuğu gibi onu kapı dişarı etti ve -”Sen kendi murşidinden daha mı büyüksün ” dedi ve onu kovdu Nazaallah Gitti ve helak oldu…
  Şimdi bunları niçin açıklıyorum Biliyormusun ? Burada bu yazımı başka insanlar da okuyabilir diye… Her kim Şahe Hazne (k.s.) elimden bir emanet almışsa Ve bu eve karşı bir hurmet beslemezse Kayıb eder…Şimdide MurşidimizMuta(k.s.) hazretleri Şahe hazne (k.s.) torunlarının oğlu …Ama Hala Nurşine gidip ellerini üst üste dedelerinin murşıdı nın torunlarının yanında bağlamakta onlar otur demedikçe oturmazlar…İŞTE TASAVVUF ŞAREFİ BUDUR…EDEB BUDUR…bUNU şAHE HAzne(k.s.) ye karşı yapmayanlar bunu da Edebe ve vafadarlığa sığdırmamışsa Yazık çok yazık…
  İnşaallah… kurban Adana Mevlidinde Buluşuruz.. Allah(c.c.) bizleri sağ bırakırsa İnşaalah geliriz…Hem de seve seve…
  Allah(c.c.) Murşidimizi AZİZ eylesin…AMİN… sizleri AZİZ eylesin…AMİN… Ailenizi de AZİZ eylesin…Amin…
  DUALARINIZI BEKLERİM … Sevgiyle kalın..Duayla kalın…

  Düzenleyen fuadyusufoglu gün: 16/8/2007 saat: 20:29

 10. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  16/8/2007 – selamun aleykum
  Yazan: 16MUCO49
  Yatsıdan itibaren bağlanmaya çalışıyorum,şükür kavuşturana.
  Yorum yazsakta yazmasakta,bir gün olsun gönül dostlarımın ziyaretini yapmayınca bir tarafım eksik gibi kalıyor.Biraz özele gireceğim bütün kardeşlerimi takip ettiğim gibi ehlifurkan sitesinden yusufu da arkadaşlarınıda takipteyim hepsi birbirinden değerli pırılpırıl gençler, onların yüreklerinin gücünü, hoşluğunu,sıcaklığını ben buradan hissediyorum..Allah(c.c)işlerini rast getirsin(amin) Ve tabiki Allah(c.c)sizden razı olsun salih evlatlar yetiştirmişsiniz.
  Allah’ım(c.c)bizlerede salih evlatlar yetiştirmeyi nasip eder İnşaallah(amin)
  Ellerinden öperim kalın sağlıcakla…

 11. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  16/8/2007 – S.A
  Yazan: ResuleVuslat
  Uykuyu kabre,gururu mahşere,zevki cennete bırakan ve nefislerini satıp cennet alan kurtuluş kervanındabuluşmak dileğiyle…Rabbim dualarımızı kabul etsin…

Yorum Yapın