Tâc-ül-Ârifin (Ebü’l Vefâ) Radiyallah-u anhu – 10

17 Şubat 2013 Pazar

Kabe’nin içi (Mekke müzesinden alınmıştır)

Tâc-ül-Ârifin (Ebü’l Vefâ) Radiyallah-u anhu – 10

Bunun üzerine Tâc-ül-ârifin Ebü’l Vefâ hazretleri (r.a.) davet’i kabul etti ve Acemi hazretleri (r.a.) nin evine gittiler. Birlikte yemek yiyip, sohbet ettiler. Aralarında yakınlık hâsıl oldu ve arkadaş oldular. Acemi hazretleri (r.a.) nin ısrarı üzeine, Seyyid Ebü’l-Vefâ hazretleri üç gün üç gece orada kaldı. Dördüncü gün Acemi hazretleri (r.a.) köyün bütün halkına, Seyyid Tâc-ül-ârifin (r.a.) in gitmek istediğini anlattı.

Bunun üzerine halk, Eb’ül-Vefâ hazretlerine;

-“Sizden burada yerleşip kalmanızı istirham ediyoruz. Buradaki Müslüman halk sizden istifade etsin. Sayenizde bir çok kimseler hidayet’te kavuşsun.” Diye ısrar ettiler.

Seyyid Ebü’l Vefâ hazretleri (r.a.);

-“İstihareye yatayım. Allah-u Teâlâ ne buyuruyorsa ona göre haraket ederim.” Dedi.

Bu sırada Acemi hazretleri bu sözü yerinde bularak;

-“Ya Seyyid! Bir arzum daha var. Bu fakirin kızını almak için de istihareye yat. Bakalım ne buyurulacak”

Ertesi gün Ebü’l-Vefâ hazretleri;

-“Bana ceddim Hazret-i Ali (r.a.) nin kabrine seninle beraber gitmem ve ne buyurursa ona göre hareket etmem buyuruldu.” Dedi.

Bunun üzerine Acemi hazretleri ile Ebü’l-Vefâ (r.anhüm) birlikte mezarlığa gittiler. Burası Hazret-i Ali (r.a.) nin esas kabr-i şerifi değildi. O gece orada uyudular.

Ebü’l-Vefâ hazretleri (r.a.) rü’yasında atası Hazret-i Ali (r.a.) yi gördü.

Ali (r.a.) ona orada kalıp, Acemi’nin kızını almasına izin verdi. Ebü’l-Vefâ hazretleri sabah olunca, Acemi hazretleri (r.a.) ne durumu anlattı.

Acemi hazretleri (r.a.) Bu duruma çok sevindi ve büyük bir âlim, halk ve Salihler topluluğu önünde kızını nikahladı. Bu hatunun ismi “Huseyna” olup, gayet güzel, zahide ve abide idi.

Hanımı Ebü’l-Vefâ hazretleri (r.a.) nin hizmetini görmekle ve ibadet etmekle meşgül oldu.

Devam edecek…

İslam âlimleri ansiklopedisi

Allah-u Teâlâ hazretleri bizleri ve sizleri Tâc-ül-Ârifin (Ebü’l Vefâ) Radiyallah-u anhu’nin yüzü suyu hürmetine günahlarımızı af eylesin. Amin

Fuad Yusufoğlu

“Tâc-ül-Ârifin (Ebü’l Vefâ) Radiyallah-u anhu – 10” için 1 Yorum

  1. Tâc-ül-Ârifin (Ebü’l Vefâ) Radiyallah-u anhu – 9 « بسم الله الرحمن الرحيم diyor ki:

    [...] aleyhi ve sellem)- 72 « Tâc-ül-Ârifin (Ebü’l Vefâ) Radiyallah-u anhu – 8 Tâc-ül-Ârifin (Ebü’l Vefâ) Radiyallah-u anhu – 10 [...]

Yorum Yapın