Tâc-ül-Ârifin (Ebü’l Vefâ) Radiyallah-u anhu – 36

25 Şubat 2013 Pazartesi

Eski Kâ’be resmi (Mekke müzesinden alınmıştır)

Tâc-ül-Ârifin (Ebü’l Vefâ) Radiyallah-u anhu – 36

Ebü’l-Vefâ hazretleri (r.a.), vefatına yakın hastalandı. Bütün talebeleri, arkadaşları, dostları başına toplandılar.

Başında bulunanlara dedi ki;

-“Bilin ve anlayın ki, her nesne yoktan var edilmiştir. Her canlı ölümü tadacaktır. Allah-u teâlâ, Cenneti ve Cehennemi de biz kullar için yaratmıştır. Cennet’e girmeyi arzulayan, ona giden yola gitsin! Bu yola ait amelleri işlesin. Bu yoılun aksi Cehennem yoludur. Bundan başka yol yoktur.”

Sözlerine şöyle devam etti;

-“Ey insanlar! Ceddim Muhammed Mustafa Sallallahu aleyhi ve selem’ın yolunu gösterdim. Bu yolu dışındaki her şey bid’attir. Bid’ate tabi olmak, delalete, bu da helâk olmaya sebeptir. Takvayı elden bırakmayın! Bütün nesnenin nuru takvadandır. Daima Allah-u teâlâ’yı hatırlayın! Gözünüzde daima O bulunsun! Allah-u teâlâ’yı unutan kimselerden olmayınız! Daima Allah-u teâlâ ile olup, iki cihanda saâdete kavuşıunuz.”

Ebü’l-Vefâ hazretleri (r.a.) nin vefatına talebelerinden biri çok üzüldü. Definden sonra onu mezarının başından bir türlü ayıramadılar. Bir gün bir atlı peydah oldu. Yanına yaklaştı. Talebe başını kaldırıp atlıya baktığında gördü ki, heybetli bir kimse, kır bir ata binmişti. O tarafa bakmaya cesaret edemedi. O atlı iyice yaklaşıp selam verdi. Talebe selamı aldı. Bu sesi tanımıştı. İyice baktığı zaman, bu atlının Ebü’l-Vefâ hazretleri (r.a.) olduğunu anladı.

Hemen yanına koşup ellerini öptü ve;

-“Efendim, sizin için öldü diyorlar siz ölmemiş miydiniz?” dedi.

Ebü’l-Vefâ hazretleri (r.a.) buyurdu ki;

-“Ey oğul, doğru söylerler. Fakat sen iyi bilesin ki, cesetler ölür, ruhlar ölmez. Şimdi evine git. Bu sırrı ehil olmayan kimselere söyleme. Beni ne zaman görmek istersen buraya gel!”

Devam edecek…

İslam âlimleri ansiklopedisi

Allah-u Teâlâ hazretleri bizleri ve sizleri Tâc-ül-Ârifin (Ebü’l Vefâ) Radiyallah-u anhu’nin yüzü suyu hürmetine günahlarımızı af eylesin. Amin

Fuad Yusufoğlu

“Tâc-ül-Ârifin (Ebü’l Vefâ) Radiyallah-u anhu – 36” için 1 Yorum

  1. Tâc-ül-Ârifin (Ebü’l Vefâ) Radiyallah-u anhu – 35 « بسم الله الرحمن الرحيم diyor ki:

    [...] (üçüncü bölüm) « Tâc-ül-Ârifin (Ebü’l Vefâ) Radiyallah-u anhu – 34 Tâc-ül-Ârifin (Ebü’l Vefâ) Radiyallah-u anhu – 36 [...]

Yorum Yapın