Talha bin Ubeydullah (Radiyallah-u anhu)- 4

14 Nisan 2009 Salı

Girnavas’tan Genel bir görünüş (Nusyabin)

Talha bin Ubeydullah (Radiyallah-u anhu)- 4

Hazret-i Talha (r.a.), bedir’den sonra İslamın en büyük gazâsı, ölüm kalım savaşı molan Uhud’da kahramanlık destanları yazmıştır. Canını Peygamber Efendimiz (Sallallahu aleyhi ve selem) i korumakl için tehlikeden tehlikeye attı.

Eshab-i Kiram (r.anhüm), resulullah (s.a.v.) ın yanında çarpışmak için dizildikleri zaman, Resulullah (s.a.v.) Mus’ab bin Umeyr (r.a.) ın taşıdığı sancağı altında idi.

Gazâ başlamış müşriklerin sancaktarları öldürülünce müşrik ordusu bozulmuş idi. Hatta Müslümanlar, müşriklerin ordugahına girip ganimet toplamağa başlamışlardı.

Peygamberimiz (s.a.v.) Uhud geçidine koyduğu ve hiçbir surette yerlerinden ayrılmamalarınıemir buyurdukları, Eshab (r.anhüm) ın en iyi okçularından elli kişinin büyük kısmı Müşrikler yenildi’ diyerek bulundukları yeri terk ettiler. Müşrik ordusu bunu fark edince Uhud dağını dolaşarak geçide geldiler. Burada bulunan on kadar Sahabi’yi şehid ettiler ve Müslümanları arkadan vurdular.

O müthiş günde Müslümanlar ne olduğunu anlayamamışlar, hatta bazıları birbirlerine kılıç vurmuşlardı. Hele harp meydanında Resulullah (Sallallahu aleyhi ve selem) ın ‘Öldürüldü haberi Eshab-i Kiram (r.anhüm) ı kalblerinden hançerlemişti. Ne olduğu anlaşılmamış herkes yeise düşmüştü.

Eshab-i Kiram (r.anhüm) ın bazıları geri dönmek icab ettiğini, bazıları Resulullah (s.a.v.) madem ki öldü biz de ölünceye kadar kafirlerle harb edip ona hemen kavuşmayı istiyorlardı.

Bir kısım Eshab (r.anhüm) da Peygamberimiz (s.a.v.) etrafında toplanmışlar canlarını siper edip Resulullah (s.a.v.) ı muhafaza etmeye çalışıyorlardı.

İşte Hazret-i Talha bin Ubeydullah (r.a.) bir an bile geri çekilmemiş, Resulullah (s.a.v.) ın yanından ayrılmamıştı.

Her fazilet ve üstünlükleri kendisinde toplayan her bakımdan Hazret-i Adem Aleyhis Selam’dan kıyametin kopmasına kadar gelmiş geçmiş ve gelecek olan insanların en üstünü, en güzeli, en yumuşak huylusu, en tatlı sözlüsü olan Peygamberimiz (Sallallahu aleyhi ve selem) burada şecâat ve kahramanlığın en güzel ve en üstün misalini gösteriyorlardı.

Mikdad (r.a.) Uhud gazâsında bulunmuştu. Peygamber efendimiz (s.a.v.) i görmüş ve O’nun halini şöyle haber vermişti.

-“Hazret-i Mus’ab bin Umeyr şehid olmuş sancak düşüyorken, Hazret-i Mus’ab suretinde bir melek sancağı almış, daha sonra Resulullah (s.a.v.) bu sancağı Hazret-i Ali (r.a.) ye vermişti.”

-“Kendisini, hak din ve hak bir kitabla Peygamber olarak gönderen Allah-u Teâlâ’ya yemin ederim ki, düşmanın en şiddetli saldırıları karşısında Resulullah (s.a.v.) ın bir karış bile gerilediğini görmedim. Resulullah (s.a.v.) tıpkı, askeri bir birlik gibi, sebat etmekte yerinden ayrılmamakta idi.”

Devam edecek…

İslam âlimleri ansiklopedisi

Allah-u Teâlâ hazretleri (c.c.) Bizleri ve sizleri Talha bin Ubeydullah (Radiyallah-u anhu) nun şefaatına nail eylesin. O’nun yüzü suyu hürmetine günahlarımızı afv eylesin. Amin

Fuad Yusufoğlu

“Talha bin Ubeydullah (Radiyallah-u anhu)- 4” için 1 Yorum

  1. Talha bin Ubeydullah (Radiyallah-u anhu)- 3 « بسم الله الرحمن الرحيم diyor ki:

    [...] 2Fatima-tüz Zehra (Radiyallah-u anha)- 11 « Talha bin Ubeydullah (Radiyallah-u anhu)- 2 Talha bin Ubeydullah (Radiyallah-u anhu)- 4 [...]

Yorum Yapın