Ebû Dücâne (Radiyallahu anhu)- 5

27 Haziran 2009 Cumartesi

Okçular tepesi (Uhud dağı) Medine-i Münevvere

Ebû Dücâne (Radiyallahu anhu)- 5

Daha sonra Ebû Dücâne Hazretleri (r.a.), Hamza ve Ali (r.anhüm) ve diğer Eshab ile beraber yeniden düşman saflarına Umumi taarruz için ileri atıldı.

Bir çok Sahabi şehid düştü, fakat müşrikler de kaçmaya başladılar. Uhud gazâsında İslâm ordusu arkasını UHUD DAĞINA VERMİŞ VE RESULULLAH (sallallahu aleyhi ve sellem) DAĞ YOLUNU MUHAFAZA ETMELERİ ve müşriklerin Müslümanları arkada vurmlarını önlemek için, Eshab-i Kiram’ın içinde EN İYİ OK ATAN ELLİ SAHABİ’Yİ KOYMUŞ başlarında da Abdullah bin Cübeyr (r.a.) i KOMUTAN TAYİN ETMİŞTİ.

Resulullah (Sallallahu aleyhi ve sellem) bunula da kalmamış;

-“Eğer bizi kuşların kaptığını görseniz bile yine ben size haber göndermedikçe ASLA YERİNİZİ TERKETMEYİNİZ.”

-“Eğer bizim kfirleri kırıp, ayaklarımız altında çiğnediğimizi görseniz bile yine ben size haber göndermedikçe ASLA YERİNİZİ TERKETMEYİNİZ.” Buyurdu.

Bu sözleriyle ne olura olsun bu elli sahabinin yerlerini terk etmemelerini istedi. Fakat zafer müseyyer olunca bu eli zattan ekserisi ganimet toplamak için yerlerini terk ettiler.

Komatanları Abdullah bin Cübeyr (r.a.) in sözünü dinlemediler

Dağ yolundaki geçidin tenhalaştığını gören Halid bin Velid (r.a.) ve Ebû Cehlin oğlu İkrime (r.a.) emirlerinde müşrik ordusunun sağ ve sol kanatlarıyla dağı arkadan dolaşıp dağ geçidine girdiler. (O zaman henüz Halid bin Velid –r.a.- ve İkrima bin ebi Cehil –r.a.- İman etmemişlerdi.)

Abdullah bin Cübeyr (r.a.) ve O’nun emrini dinleyen on sahabe-i Kiram (r.anhüm) şehid ettiler ve İslâm ordusunu arkadan vurdular.

Müşrik süvarılarinin arkadan saldırmalarıyla Müslümanlar neye uğradıklarını şaşırmışlardı.

Hata acele ve dehşetten kiminle savaştıklarını dahi bilemediler. Birbirleriyle vuruştular.

Müslümanlar dağılmış ve dağa doğru çekilmişlerdi

Peygamberimiz (Sallallahu aleyhi ve sellem);

-“Ey Filan Bana doğru gel, Ey Filan Bana doğru gel ben Resulullah (s.a.v.) ım, Bana dönüp gelene Cennet var.” Diyerek Eshab-i Kiram-i çağırıyordu.

Müslümanlar dağılınca Mekkeli müşriklerden Abdullah bin Şihab-ı Zühri, Utbe bin ebi Vakkas, Abdullah bin Kâmia ve Übeyy bin Halef Resulullah (Sallallahu aleyhi ve sellem) i öldürmek üzere sözleştiler ve and içtiler.

Resulullah (Sallallahu aleyhi ve sellem) ın sancağını Mus’ab bin Umeyr (r.a.) taşıyordu.

Devam Edecek…

İslam âlimleri ansiklopedisi

Allah-u Teâlâ hazretleri (c.c.) Bizleri ve sizleri Ebû Dücâne (Radiyallah-u anhu) nun şefaatına nail eylesin. O’nun yüzü suyu hürmetine günahlarımızı afv eylesin. Amin

Fuad Yusufoğlu

“Ebû Dücâne (Radiyallahu anhu)- 5” için 1 Yorum

  1. Ebû Dücâne (Radiyallahu anhu)- 4 « بسم الله الرحمن الرحيم diyor ki:

    [...] Sabrın fazileti Hakkında ayet ve hadisler. « Ebû Dücâne (Radiyallahu anhu)- 3 Ebû Dücâne (Radiyallahu anhu)- 5 [...]

Yorum Yapın