Ebû Hureyre (Radiyallah-u anhu)- 4

04 Mayıs 2009 Pazartesi

Tomurcuk

Ebû Hureyre (Radiyallah-u anhu)- 4

Ebû Âmir (r.a.) şöyle rivayet eder.

-“Bir gün ben Talha (r.a.) ile konuşuyordum. Biri gelip,”

Ebû Hureyre (r.a.) den bahs ederek;

-“Bu Yemen’li mi, Resul-i Ekrem (Sallallahu aleyhi ve selem) in Hadis-i Şeriflerini çok biliyor yoksa sen mi?” dedi.

Ben;

-“Elbette O çok bilir, Çünkü O hergün Resulullah (Sallallahu aleyhi ve selem) huzurunda ve hizmetinde bulunmuştur. Biz eşlerimizle ve ailemizle, evimizde oluyorduk. O’nun böyle bir meşgalesi yoktu. Bu bakımdan O bizden daha fazla bilir dedim.”

Bir defasında Hazret-i Aişe (r.anha) den soruldu;

-“Resulullah (Sallallahu aleyhi ve selem) ın sözlerini ve hallerini siz mi çok biliyorsunuz, yoksa Ebû Hureyre (r.a.) mi?”

Hazret-i Aişe (r.anha) şöyle cevap verdi.

Ebû Hureyre (r.a.) bilir. Çünkü ben ev işleriyle meşgül olurdum. Yemin ederim ki, Ebû Hureyre (r.a.) bütün vaktini Resulullah (Sallallahu aleyhi ve selem) ın huzurunda geçirimiştir.” Buyurdu.

Ebû Hureyre (r.a.) dört sene gibi kısa bir zamanda pek çok Hadis-i Şerif rivayet etmiştir.

Başkalarının yadırgamasına şöyle cevap vermiştir.

-“Evet ben Heyber Gazâsı sırasında Resülullah (Sallallahu aleyhi ve selem) ın huzuruna kavuştum. O sırada 30 yaşlarında idim. Ondan sonra hep Resulullah (Sallallahu aleyhi ve selem) ın yanında bulundum. Evine girip çıktım, hizmet ettim. Bir çok muharebede de hizmetinde bulundum. Resulullah (Sallallahu aleyhi ve selem) ile birlikte Hacca gittim. Elbette daha fazla Hadis-i Şerif bilirim. Çünkü Resulullah (Sallallahu aleyhi ve selem) ile temasım diğer Eshab-i Kiram (r.anhüm) larının temasından daha çoktur.”

Hadis-i Şerif öğrenme hususundaki, gayreti bizzat Peygamberimiz (Sallallahu aleyhi ve selem) tarafından açıkça ifade edilmiştir.

Bir gün Peygamberimiz (Sallallahu alyhi ve selem) e;

-“Kıyamet günü Şefaatinize nail olacaklar kimlerdir Yâ Resulallah diye” sormuştum.

Peygamberimiz (Sallallahu aleyhi ve selem);

-“Ey Ebû Hureyre, senin hadis’e karşı hırsını bildiğim için hiç kimsenin senden önce bu suali bana sormayacağını biliyordum. Kıyamet günü benim şefaatime kavuşacak olan kimse Hulus-i kalb ile”Lâ ilahe illallah” diyen kimse olacaktır.” Buyurmuştur.

Devam Edecek…

İslam âlimleri ansiklopedisi

Allah-u Teâlâ hazretleri (c.c.) Bizleri ve sizleri Ebû Hureyre (Radiyallah-u anhu) nun şefaatına nail eylesin. O’nun yüzü suyu hürmetine günahlarımızı afv eylesin. Amin

Fuad Yusufoğlu

“Ebû Hureyre (Radiyallah-u anhu)- 4” için 1 Yorum

  1. Ebû Hureyre (Radiyallah-u anhu)- 3 « بسم الله الرحمن الرحيم diyor ki:

    [...] nasuh- 4İnsanlara adalet'le hüküm etmek. « Ebû Hureyre (Radiyallah-u anhu)- 2 Ebû Hureyre (Radiyallah-u anhu)- 4 [...]

Yorum Yapın