Hazret-i Aişe-i Sıddıka (Radiyallah-u anha) – 9

20 Temmuz 2009 Pazartesi

 

 

Âişe-i Sıddık (Radiyallah-u anha) nın yaptırdığı mescid (Tenim)

Hazret-i Aişe-i Sıddıka (Radiyallah-u anha) – 9

Hazret-i Âişe (r.anha) gelen onyedi ayet-i kerimeden birincinin tefsirini (Muvakib tefsiri) şöyle bildiriyor;

-“Âişe (r.anha) ya iftira edenler, sizden birkaç kişidir. Siz bu iftirayı kendiniz için kötülük sanmayın! Bu sizin için hayırlıdır. (Bu iftira sebebi ile çok sevab kazandınız. Onların yalanı meydana çıktığından, sizin şanınız, şerefiniz artdı.)
Âyet-i kerime sizin temiz olduğunu bildirdi.

-“O iftira edenlerden her biri içinkazandıkları günah kadar cezalar vardır. Büyük iftirayı icad edip, çok çirkin şeyi söyliyenlere dünyada ve ahrette büyük azab vardır.”

Bunlara had vurulduktan sonra, Abdullah bin Ebi Selûl munafığı, hakir ve zelil oldu. Hassan ölünceye kladar kör oldu.Mistahın eli çolak oldu.

Onikinci ayet-, kerimede;

-“Bu iftirayı işitince, mü’min erkek ve kadınlar, kendi ailelerine iyi gözle bakmalı. Bu, meydanda bir yalan ve iftiradır demelidirler’’

On dokuzuncu ayet-i kerimede,

-‘’Mü’minlerin kötü olarak anılmasını sevenlere, dünyada ve ahrette acı azablar vardır’’

Ve yirmi altıncı ayet-i kerimede

-’’Habis söz söylemek, habis adamlara layıktır. Habis adamlara habis kelam yakışır.’’ Buyuruldu.
Resulullah (s.a.v) ve Hazreti Âişe Safvan (r. anhüm) o alçakların söylediklerinden uzaktırlar. Onlar için avf , mafiret ve cennette nimetler vardır.

Görülüyor ki, Hazreti Aişe(r.anha) ye ifitra edenlere , Allah-u Teala , alçak demektedir. Onlara çok acı azablar vereceğini bildirmektedir.

(Hasais-ul Habib) kitabında diyor ki,

Resulullah Sallallahu aleyhi ve selem)ın zevcelerinden birini (Kazf) edenin kötülüyenin kafir olduğuna ve tevbesinin kabul olmayacağına, Abdullah ibni Abbas (r.a.) hazretleri fetva vermiştir. Hele Hz. Aişe (r.anha) ye kötü demek, Kuran-ı Kerimi inkar etmek olur. Bunun küfr olduğu söz birliği ile bildirilmiştir. Eshab-ı kiramdan birinin annesine kötü diyenin cezası da kazf cezasının iki katıdır.

Devam edecek…

İslam âlimleri ansiklopedisi

Allahu Teâlâ hazretleri bizleri ve sizleri Hazret-i Aişe-i Sıdık radiyallah-u anha’nın yüzü suyu hürmetine günahlarımızı aff eylesin… Amin…

Fuad Yusufoğlu

“Hazret-i Aişe-i Sıddıka (Radiyallah-u anha) – 9” için 1 Yorum

  1. Hazret-i Aişe-i Sıddıka (Radiyallah-u anha) – 8 « بسم الله الرحمن الرحيم diyor ki:

    [...] Dâvûd (Radiyallah-u anh)- 3 « Hazret-i Aişe-i Sıddıka (Radiyallah-u anha) – 7 Hazret-i Aişe-i Sıddıka (Radiyallah-u anha) – 9 [...]

Yorum Yapın