Hazret-i Ümmü Habibe (Radiyallah-u anha) – 2

20 Temmuz 2009 Pazartesi

Eski Medine surları

Hazret-i Ümmü Habibe (Radiyallah-u anha) – 2

Ümmü Habibe (r.anha), imanın mükafatına kavuşarak orada zengin ve rahat oldu. O’nun sayesinde Habeşistan’daki Müslümanlar da çok rahat etti, ferah yaşadı. Cennet’e, kadınlar kocalarının yanında bulunacakları için, Cennet’in en yüksek derecesi ile de müjdelenmiş oldu ki, dünyanın bütün zevk ve nimetleri, bu müjde yanında pek küçük kalır.
Ümmü Habibe (r.anha) nin Resulullah (s.a.v.) ile evlenmesi, babası Ebû Süfyan’nın kalbinin yumuşayıp, ileride Müslüman olmasını hazırlayan sebeplerdendir.

Ümmü Habibe (r.anha) mühacirlerle Necaşi ( r.a.) nin temin ittiği iki gemiye binip Car limanına indiler. Deveye binip Medine’ye geldiler.

Ümmü Habibe (r.anha) Peygamberimiz (s.a.v.) i çok severdi. Mekkeli müşrikler Hudeybiye antlaşmasını bozduktan sonra endişeye kapılıp, antlaşmayı yenilemek istediler. Bu iş için henüz Müslüman olmamış olan Ebû Süfyan’ı Medine’ye gönderdiler. Ebû Süfyan, Peygambermiz (s.a.v.) in hanımı olan kızı Ümmü Habibe (r.anha) nın odasına girdiğinde, Peygamber efendimiz (s.a.v.) in her zaman oturduğu mindere oturmak üzere iken;

Kızı Ümmü Habibe (r.anha);

-“Sen bu mübarek yere oturmaya layık değilsin.” Diyerek oturmasına mani oldu.

Ebû Süfyan kızından bu sözleri işitince O’nun dinine bağlılığına hayret etti. Ebû Süfyan (r.a.) daha sonra Mekke’nin fethinde Müslüman oldu.

Ümmü Habibe (r.anha) Mekke-i Mükerreme’nin feth edildiği gün Resulullah (s.a.v.) ın kadınlar ile sözleşmesinde, Hazret-i Ümmü Habibe (r.anha) de bulunup, biat etti. Peygamber efendimiz (s.a.v.) bir gün evine geldiğinde Hazret-i Muaviye (r.a.) kızkardeşi Ümmü Habibe (r.anha) nin başını kucağına koymuş yaslanır gördü ve hanımı Ümmü Habibe (r.anha) ye;

-“Sen Muaviye’yi (kardeşini) çok mu seviyorsun.” Buyrudu.

Ümmü Habibe (r.anha);

-“Evet ya Resülallah.” Cevabını verince

Resulullah (Sallallahu aleyhi ve selem);

-“O’nu Allah ve Rseülü de çok seviyor.” Buyurdu.

Peygamber efendimiz (s.a.v.) ın vefatından sonra Eshab-i Kiram Ümmü Habibe (r.anha) ye çok hürmet gösterdi. Hazret-i Ömer (r.a.), O’na geçimini sağlamak için yıllık maaş bağladı.

Hazret-i Ümmü Habibe (r.anha) çok fazıl, kamil biriydi. Peygamberimiz (s.a.v.) den pek çok hadiseye şehadet edip, otuz hadis-i şerif rivayet etti. Hadis-i şeriflere çok dikkat ederdi. Bu hususta kendisine danışılırdı.

Yeğeni Ebu Süfyan İbni Sa’id (r.a.) e, abdestli bulunmayı tavsiye edip, şu hadis-i şerifi rivayet etti.

-“Her kim bir şeyi pişirecek olursa abdest alması iyidir.”

Yine (r.anha);

-“Her kim her gün oniki rekat nafile namaz kılarsa, o kimse için cennette bir ev hazırlanır.”

Hadis-i şerifi rivayet ettikten sonra;

-“Ben bunu işittikten sonra, o namazları hep kıldım.” Buyurdu.

Devam edecek…

İslam âlimleri ansiklopedisi

Allah-u Teâlâ hazretleri bizleri ve sizleri Hazret-i Ümmü Habibe (Radiyallah-u anha) nın yüzü suyu hürmetine günahlarımızı afv eylesin. Amin.

Fuad Yusufoğlu

“Hazret-i Ümmü Habibe (Radiyallah-u anha) – 2” için 1 Yorum

  1. Hazret-i Ümmü Habibe (Radiyallah-u anha) « بسم الله الرحمن الرحيم diyor ki:

    [...] anha) – 14 « Hazret-i Cüveyriyye bintü’l- Haris (Radiyallah-u anha) – 3 Hazret-i Ümmü Habibe (Radiyallah-u anha) – 2 [...]

Yorum Yapın