Muhammed Resulullah (Sallallahu aleyhi ve sellem)- 50

25 Kasım 2009 Çarşamba

Kâ’be-i Muazzama

Muhammed (Aleyhis selam)- 50

Necaşi (r.a.) bu sözleri söyledikten sonra müşriklerin elçilerine dönüp;

-“Hadi çekip gidiniz ben onları size asla teslim etmem…” dedi.

Necaşi (r.a.) Müslümanlara çok yardım etti. Sonra kendisi de Müslüman oldu. Habeşistan’a hicret eden Müslümanlar orada yedi yıl kaldılar. Daha sonra Peygamber efendimiz (Sallallahu aleyhi ve sellem) Medine’ye hicret edince Onlar da Medine’ye geldiler.

Bu arada İslamiyetin yayılmasına mani olmak için her yola başvuran müşrikler, Peygamberimiz (Sallallahu aleyhi ve sellem) e çeşitli şeyler soruyorlar, nazil olan ayetler okundukça aldıkları cevaplar ve gördükleri mu’cizeler karşısında şaşırıyorlardı.

Günden güne Müslümanların sayısı artıkça bunu engellemek için çeşitli yollar deneyen müşrikler, bu defasında Müslümanları muhasara altına almaya, başta ticari ve diğer münasebetleri tamamen kesmek üzere karar aldılar.

Müslümanlara hiçbir şey satmamaya ve onlardan hiçbir şey satın almamaya yemin ettiler. Bu anlaşmalarını bir kağıda da yazarak Kâ’be içine astılar.

Müslümanlar ise Şı’b-i Ebi Talib (Ebû Talib mahallesi) denilen yerde toplanmışlardı. Müşrikler bu mahalleye yiyecek, içecek hiçbir şey sokmuyorlardı. Oradan bir şey satın almak üzere çıkmak isteyene orada yiyecek, içecek satmak için gitmek isteyen hiçbir satıcıya fırsat vermiyorlardı.

Bu mahallede muhasara altına alınan Müslümanlar ise dışarıdan fazla bir şey satın almadıkları için şiddetli kıtlıkla karşı karşıya kalmışlardı.

Sadece Hac mevsiminde dışarı çıkabiliyorlar, ancak Mekke’ye gelen tüccarlardan bir şey satın almak istediklerinde müşrikler, tüccarlardan fiatlarını çok yüksek tutmalarını istiyorlardı.

Bu sebeple Müslümanlar fazla bir şey satın almıyorlardı. Öyle ki bazıları yiyecek bulamadıkları için ağaç yapraklarını yiyerek açlıklarını gideriyorlardı.

Küçük çocuklar açlıktan feryat ediyordu. Müslümanlar içinde zengin olanlar sıkıntıya düşenlerin ihtiyacını karşılamak için bütün mallarını harcamışlardı. Ancak bu da kafi gelmemişti.

Devam edecek…

İslam âlimleri ansiklopedisi

Allah-u Teâlâ hazretleri (c.c.) bizleri ve sizleri son Peygamber olan Habibi Muhammed (Sallallahu aleyhi ve Sellem) ın şefaatına nail eylesin. O’nun yüzü suyu hürmetine günahlarımızı aff eylesin. Amin.

Fuad Yusufoğlu

“Muhammed Resulullah (Sallallahu aleyhi ve sellem)- 50” için 3 Yorum

 1. metekan diyor ki:

  kurban bayramının cuma gününe denk gelmesini büyük bir sevinçle karşılıyor, kurban bayramınızı can-ı gönülden kutluyorum…

  ALLAH’A İYİ KUL OLMALI BÜTÜN ÇABAMIZ UĞRAŞIMIZ BU YÖNDE OLMALI…EZELİ VE EBEDİ OLAN YÜCE MEVLAYA GÖNÜL VERDİK ONUN İÇİNDİR’Kİ TÜRK’LÜK ÖLMEZ,MÜSLÜMALIĞIN GÜNEŞİ SÖNMEZ,
  (arkadaş listemin kalabalık olması nedeniyle mesajlarımı tüm arkadaşlarıma yollayabilmek için bugünden bayram mesajlarımı gönderiyorum.
  saygılarımla
  METEKAN

  ______##########______________
  _____#############____________
  ____##############____________
  ___#######______###___________
  ___######________##__##_______
  ___######____________###______
  ___#####_____________######___
  ___#####____________#######___
  ___#####___________#######____
  ___#####____________######____
  ___#####_____________######___
  ___######____________###_##___
  ____######_______#___##_______
  ____#######____###____________
  _____############_____________
  ______##########______________
  ________######________________

 2. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  Sevgili canım yeğenim Mete-Kan,
  Kurban senin de bayramın mutlu olsun, Kutlu olsun. Allah-u Teâlâ hazretleri bizlere ve sizlere Hayır, seadet ve mutluluk versin Bu kötü dünya afet ve belalarından muhafaza eylesin. Amin.
  Günahlardan, şeytanın şerrinden korusun. Amin.
  Tekrar bayramın mübarek olsun. Dualarınızı beklerim
  Sevgilerime

 3. Muhammed Resulullah (Sallallahu aleyhi ve sellem)- 49 « بسم الله الرحمن الرحيم diyor ki:

  [...] (c.c.) ın rahmeti « Muhammed Resulullah (Sallallahu aleyhi ve sellem)- 48 Muhammed Resulullah (Sallallahu aleyhi ve sellem)- 50 [...]

Yorum Yapın