Seyyid Emir Külâl (Radiyallah-u anhu)- 18 Vasiyeti- 4

23 Haziran 2008 Pazartesi

DSC07190  Fuad Yusufoğlu Silitkin (Dara mirada)

Silötkin (Dara mirada) Nusaybin

Seyyid Emir Külâl (Radiyallah-u anhu)- 18 Vasiyeti- 4

-“Helalından ve kendi kazancınızdan yiyiniz. Eğer uykunuz gelirse, biraz uyuyunuz ki, ibadet ve tâat yapmak için dinlenmiş olasınız. Fakat Allah-u Teâlâ’yı zikretmeden uyumayınız.”

Resulullah Sallallahu aleyhi ve sellem;

-“Âlimin uykusu, cahilin ibadetinden hayırlıdır.” Buyurdu.

-“Oruç ile ilgili hususa gelince, oruç, senede bir aydır. Şu şartla ki, imsak vaktinden, akşam güneşi batıncaya kadar orucu bozan şeylerden sakınmak, şartlarına uymaktır. Bunlardan başka, bir de oruçda uyulması gereken batını şartlar vardır.”

-“Bunlar ise;”

-“Gözü harama bakmaktan korumak, kulağı haram olan şeyleri dinlemekten, eli harama uzatmaktan, ayağı harama gitmekten korumaktır.”

-“Orucun hakikarı ise şunlardır;”

Kalbi hased, tama’, nifak, kin, ucbdan korumak, her zaman bunlardan uzak yaşamak ve bilhassa oruçlu iken bu kötü huylardan sakınmak lazımdır.”

-“Diğer bir husus da,   z e k a t ı     s e v e     s e v e   vermek ve şartlarına uymaktır. Resulullah Sallallahu aleyhi ve sellem), zekatını vermiyenin namazının, orucunun, haccının, cihadının ve hiçbir tâatının kabul edilmeyeceğini bildirmiştir.”

-“Cimri olan kimse, Allah-u Teâlâ’nın rahmetinden, insanların sevgisinden ve Cennetten uzak, Cehenneme yakındır. Cömerd olan kimse, Allah-u Teâlâ’nın rahmetine, kulların sevgisine ve Cennete yakın, Cehennemden uzaktır. Bizim yolumuz budur, dostlarımız  bu  vasiyete  sarılsın.  Bizim büyüklerimiz,  talebelerine  böyle buyurmuşlar ve maksada ulaşmışlardır. Ümid ediyorum ki; Allah-u Teâlâ’nın yardımı ile bizim dostlarımızda kavuşur.”

-“Ey talebelerim! İnsanların maksada, saâdete kavuşmaktan mahrum kalmalarının sebebi;  ahret  yolunu  bırakıp,  kötü olan dünyaya   sarılmalarıdır.    Ahret saâdetini isteyen kimsenin, doğru i’tikada sahip olup, bid’at ve dalalet olan şeylerden uzak durarak ve yaptığı her işten hesâba çekileceğini bilerek, ona göre hareket etmelidir.

-“Ey dostlarım! Gidaşıtınızdan habersiz olmak kadar kötü bir şey yoktur. Bu hâl, gaflet içinde olmanın delilidir. Başkalarının haberi olduğu şeyler, bu yolun büyüklerine  açılmıştır.  Onların maksadı Allah-u Teâlâ’nın  rızasını       aramaktır.   Onlar buna kavuşmuşlardır. Allah-u Teâlâ, her asırda sevip seçtiği kullarından bir  büyük zat yaratır Böylece herkesi belâlerden, felaketlerden korur.”

-“Ey Talebelerim! Böyle olan zat’a talebe olunuz. Böylece dünya ve ahret sâadetine kavuşursunuz. Ümmet-i Muhammed Aleyhis selam’ın aydınlatıcıları olan âlimlere yakın olunuz.”

Devam edecek…

İslam âlimleri ansiklopedisi

Allah-u Teâlâ hazretleri bizleri ve sizleri Silsile-i Âliye’nin ondördüncüsü olan Seyyid Emir Külâl (Radiyallah-u anhu) nin yüzü suyu hürmetine günahlarımızı aff eylesin. Amin.

Fuad Yusufoğlu

“Seyyid Emir Külâl (Radiyallah-u anhu)- 18 Vasiyeti- 4” için 1 Yorum

  1. Seyyid Emir Külâl (Radiyallah-u anhu)- 18 Vasiyeti- 3 | Allahın veli kulları diyor ki:

    [...] (01) Ana baba hakkı… « Seyyid Emir Külâl (Radiyallah-u anhu)- 18 Vasiyeti- 2 Seyyid Emir Külâl (Radiyallah-u anhu)- 18 Vasiyeti- 4 [...]

Yorum Yapın