Seyyid Emir Külâl (Radiyallah-u anhu)- 18 Vasiyeti- 3

23 Haziran 2008 Pazartesi

14- Fuad Yusufoğlu Seyyid Emir Külâl hazretleri (r.a.) nin mübarek markadları ..

Seyyid Emir Külâl hazrteleri (r.a.) nin Mübarek markadları

Seyyid Emir Külâl (Radiyallah-u anhu)- 18 Vasiyeti- 3

-“Allah-u Teâlâ’nın emirlerine itâat ediniz. Nerede olursanız olun, ilim öğrenmekten ve amel etmekten uzak kalmayınız. Her ne olursa olsun karşınıza her ne güçlük çıkarsa çıksın, ilmi ve ameli asla terk etmeyiniz.”

-“Emr-i ma’ruf ve nehy-i münker (iyilikleri emredip, kötülüklerden sakındırmak) vazifesini yerine getiriniz. Dinin yasak ettiği şeylerden, dine uygun olmayan işlerden ve bid’atlerden sakınınız.”

Ayet-i kerime’de meâlen buyuruldu ki;

-“Ey İmân edenler! Kendinizi ve evlerinizde ve emrinizde olanları ateşten (Cehennemden) koruyunuz ki, onun y a k a c a ğ ı insanlar ve taşlardır.” Tahrim suresi 6 ayet.” Ahirette bunlardan olmamak için çok korkup, sakınınız!”

-“Rivayet edilir ki; Fudayl bin İyâd (radiyallah-u anhu) şöyle anlatmıştır;”

-“Havanın çok sert ve soğuk olduğu bir gün, Şeyh Abdülallâm’i gördüm. Üzerinde ince bir elbise vardı. Soğuk olmasına rağmen, alnından buram buram ter damlıyordu.”

Dedi ki;

-“Birgün burada bir günah işleniyordu. Ben buna mani olmak istedim. Fakat mani olamadım. Bunun ızdırabından dolayı ve kıyamet günü bunun günahından nasıl kurtulurum diye düşünmekten böyle terliyorum.”

-“Ya sizi her gün hem kendiniz, hemde başkaları için nice emr-i ma’rufu kaçırıyorsunuz, halinize bir bakınız.”

-“İşlerinizi, dinimizin emirlerine uygun olarak yapınız. Bir iş yapacağınız zaman, bakınız, dinin emirlerine uygun ise, onu kabul edip yapınız. Uymuyorsa, o işden vazgeçiniz. Bütün işlerin başı, dinin emirlerine yapışmaktır ve Allah-u Teâlâ’nın koyduğu hudutları aşmamaktır.”

-“Akıllı kimse kendi halini düşünür. İnsanlar ile kendi arasındaki hududa, hakka riayet eder. Bunu gözetmeyenler için verilecek cezayı bildiren nice ayet-i kerimeler nazıl olmuştur.”

-“Her zaman ve her yerde, bakarken, konuşurken, dinlerken, gelirken yerken ve içerken, Allah-u Teâlâ’ya karşı ve insanlara karşı uyulması gereken bir hudut vardır. Fırsatı ganimet biliniz, yaptığınız işleri kurtuluşunuza vesile olacak şekilde yapınız.”

-“Helâl rızık kazanmak için çalışınız. Kafi miktarda kazanıp, ısraf ve cimrilik etmeyiniz. Nafakanızda dinimizin emrine uygun olarak ortalama davranınız.”

Resulullah Sallallahu aleyhi ve sellem;

-“İşlerin hayırlısı, vasat olanıdır.” Buyurdu.

Devam edecek…

İslam âlimleri ansiklopedisi

Allah-u Teâlâ hazretleri bizleri ve sizleri Silsile-i Âliye’nin ondördüncüsü olan Seyyid Emir Külâl (Radiyallah-u anhu) nin yüzü suyu hürmetine günahlarımızı aff eylesin. Amin.

Fuad Yusufoğlu

“Seyyid Emir Külâl (Radiyallah-u anhu)- 18 Vasiyeti- 3” için 1 Yorum

  1. Seyyid Emir Külâl (Radiyallah-u anhu)- 18 Vasiyeti- 2 | Allahın veli kulları diyor ki:

    [...] (01) Ana baba hakkı… « Seyyid Emir Külâl (Radiyallah-u anhu)- 18 Vasiyeti; Seyyid Emir Külâl (Radiyallah-u anhu)- 18 Vasiyeti- 3 [...]

Yorum Yapın