Havf ve Reca- 4

13 Temmuz 2008 Pazar

dsc08300-fuadyusufoglu-girnavas.JPG

Girnavas -Cin tepesi- (Nusaybin)

Allah (c.c.) yolunda ilerleyen için havf ve reca iki kanattır. Yüksek ve beğenilen makamlara bu kuvvetlerle kavuşur.

Çünkü:
Allah-u Teâla (c.c.) ya kavuşmaya engel olan geçitler çok yüksektir. Gerçek bir ümid ve Allah-u Teala (c.c.) yı görmekten lezzet alan göz olmadıkça bu geçitler aşılmaz.

Cehennem yoluna sürükleyen şehvet ve arzular galibtir, hilecidir ve çekip götürmektir. Bunun tuzağı, düşeni yakalar ve çok çetindir. Kalbinde korku hakim olmayınca, ondan sakınamaz. Bunun için havf ve recanın fazileti büyüktür.

Reca (ümid) kulu çeken yular gibidir. Havf (korku) ise kendisini kamçılayan kamçı gibidir. Biz önce reca’yı, sonra Havf’ı anlatacağız.

Havf:

Allah-u Tealadan korkmak,

Reca,

Allah-u Teâla (c.c.) dan istemek , beklemek, ümid etmek demektir.

Bil ki:

Kerem ve fazilet ümidiyle Allah-u Teâla (c.c.) ya ibadet etmek, cezasından korkarak yapılan ibadetten daha iyidir.

Zira:

Ümid’den muhabbet doğar. Muhabbet makamında ise, yüksek makam yoktur. Korkudan, ürkeklik ve çekingenlik doğar.

Bunun için Peygamberimiz (Sallallahu aleyhi ve sellem):

-“Herkes ölürken, Allah-u Teâla (c.c.) ya hüsn-i zan ederek ölür. Buyurdu.

Allah-u Teâla (c.c.) Yakub (aleyhisselam) a vahiy gönderdi:

-“Yusuf (aleyhisselam) u niçin senden ayırdığımı biliyormusun? Sen dedin ki, korkarım onu kurt yer. Kurttan korktun ve bana güvenmedin, ümid etmedin. Kardeşlerinin dalgınlığından korktun, benim korumamı aklına getirmedin.”Yusuf Suresi Ayet: 13

Hazreti Ali (r.a.) günahlarının çokluğu sebebiyle ümidsiz olan birini gördü:

-“Ümidsiz olma, O (c.c.) nun rahmeti, senin günahından büyüktür.” buyurdu.

Resulüllah (a.s.v.) bir gün buyurdu:

-“Benim bildiğimi siz bilseniz, az güler, çok ağlardınız. Sahraya çıkar, elinizle göğsünüze vurur, inlerdiniz.”

Bunun üzerine Cebrail (a.s.) geldi ve Allah-u Teâla (c.c.) buyuruyor ki;

-“Kullarımı, rahmetimden niçin ümidsiz ediyorsun.” Dedi.

Tekrar dışarı çıktı ve Allah-u Teâla (c.c.) nın rahmet Ve fazlınden uzun uzun bahs etti. İnsanlara ümid verdi.

Yahya bin Eksem (r.a.) i ru’yada gördüler.

-“Allah-u Teâla hazrtleri (c.c.) sana ne yaptı?”dediler.

Yahya bin Eksemi (r.a.) dedi ki;

-“Beni suale çekti. ’Ey şeyh, sen böyle böyle yaptın, buyurdu. Çok korktum ve:

-“Ya Rabbi Bana seni böyle tanıtmadılar.” Dedim.

Allah-u Teâla (c.c.):

-“Nasıl tanıttılar.”buyurdu.

Dedim ki:
Devam edecek…
Kimya-yı Saadet (İmam-i Ğazali)

Allah-u Teâla hazretleri (c.c.) bizleri ve sizleri her zaman Havf ve reca yı gözeterek ibadet eden kullarından eylesin. AMİN……..

Fuad Yusufoğlu

“Havf ve Reca- 4” için 7 Yorum

 1. thares diyor ki:

  25/11/2007 – Selamünaleyküm
  Yazan: thares
  Saygı değer Fuad Bey Allah varlığına ve birliğine dair rahman ve rahim ve dahi diğer sıfatlarına dair şüphe ve korkulardan bizleri korusun nefs denilen kendini beğenmiş törpüleyemediğimiz zayıf yönümüz karşısında imanımızıla yıkılmaz kale gibi durmak nasip etsin.
  Sağlıkla Kalın

 2. ahcihatah diyor ki:

  25/11/2007 – selam
  Yazan: ahcihatah
  Bana verdiğiniz cüzü okudum bilginiz olsun.Şehvet artık günümüzün modası fuat bey.Herşeye karşı aşırı şehvet duyuyor insanlar.Paraya karşı,kadına karşı,mal alabilmek için iktidar olabilmek için.Oysa çok zor bir duygudur bu.İnsanı yanlışa sürükler bir yandanda beyni kemirip sürekli hatalı kararlara zorlar.Hatalı kararlar alınırken hem toplumdaki yerimiz zedelenir hemde başka insanlar zarar görür dostta kaybederiz düşmanda kazanırız.Yardımlaşma konusuna gelince.Burda mesela hatimler okunuyor yada dualar yapılıyor.Ama bunlar soyut şeyler.Çok gerekli ama yardımlaşmanın birde somut tarafı olmalı.Bir yerde birisinin maddi ihtiyacı olduğunda “allah versin yada Allah yardım etsin” yerine kendimizin hakkına
  düşenden biraz verebilmeyi öğrenmeliyiz.Bizler toplum olarak hep kolayı seçiyoruz.Bir çocuğa simit almayı akıl edemiyoruz.Sonra o çocuk özenip alamaya alamaya hırsız olmaya başlıyor bu seferde suçluyoruz.
  Bütün bunlardan şu sonucu çıkaralım.Müslümanlık toplumsal bir dindir.Toplumun düzeni için insanları terbiye eden emirleri getirir.Sadece beş ibadeti yapmaklada sınırlı değildir.Namaz kılıp arkadaşınada dua etmek tabiki gerekli ama onun ihtiyacınıda farketmek gerek.Yada şehvet ,ihtiras,iddialı olmak gibi zararlı ve bitirici duyguları taşıyarak,en çok namazı ben kılarım ,bütün seneyi ben oruçlu geçiririm demekte aslında kurban olduğumuz zararı gösterir.Allah insanlara maddi şehvet taşımadan,yardımlaşmayı,bedensel şehvetten uzak insanlığı öğretsin.
  Yazılarımda bende farklı boyutta alıyorum olayları ve siz gelip okuyup toplumsal anlamda ders buluyorsunuz.İşte sizin dinsel anlamda ele aldığınızı ben toplumdaki zararıyla gösteriyorum.Uzun bir yorum oldu ama yazdıklarınıza ve öğretmeye çalıştıklarınıza tamamen katılıyorum..

 3. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  25/11/2007 – Selam MUHAMMED YEĞENİM Selam
  Yazan: fuadyusufoglu
  Sevgili canım yeğenim…
  Evet kURBAN Murşidimiz ve göz bebeğimiz Muhammed Muta hazretleri(k.s.) nın Adana Mevlüdünde sizlerle görüşmek tanışmak isterdim Ama Kısmet olmadı
  Abınızle tanıştık Çok çok da mmemnun oldum Yaptıkları hizmetleri bana Yusuf anlatı… Hata Yusuf da Bana:
  -”Baba bir araba al Murşidimizin Muritlerini Taşımak onlara hizmet etmek için .” dedi…
  Sizler de aileniz de çok çok hizmetler ettiniz Allah(c.c.) sizden ve ailenizden EBEDDEN RAZİ OLSUN…
  Kurban ALLAH(C.C.) SENİ SINAVLARINDA BAŞARILI KILSIN..Amin.. Sizler de bizlere dua edin..Çünkü: Dua Mü’minin Sılahıdır…Hoşça kalın..Duayla kalın…
  Alllah (c.c.) seni ve aileni AZİZ EYLESİN..Amin…
  Sevgiyle kalın..Duayla kalın…

 4. Fatma 46 diyor ki:

  6/11/2007 – HAYIRLI SABAHLAR
  Yazan: fatma46
  Gününüz aydın olsun fuad abim cüzü aldım ALLAHIN izniyle .avni ağırlaştı iyice tüp olmadan nefes alamıyor.selamları var cok ailece minnettarız sağlıkla duayla kalın.a.e.o

 5. nefise45 diyor ki:

  26/11/2007 – Merhaba ağabeyciğim
  Yazan: nefise45
  Nasılsınız? Rabbim sağlık ve huzurdan ayırmasın inşaallah.Size çok teşekkür ederim.Allah razı olsun.Ben dün akşam döndüm.Toplantımız istediğimiz gibi sonuçlanmadı.Ama biz hep hayırlısını istedik Rabbimizden.Bize şerr gibi gözüken hayırdır tabiikide.Bu konuda sizden, inançlı dostlarımızın yazdıklarından aydınlanıyoruz.Allah hepinizin işlerini rast getirir inşaallah.Hayırlı ömürler versin size ailenize selamlar hürmetler.

 6. igra diyor ki:

  26/11/2007 – s.a fuad amcam hayırlı günler
  Yazan: igra
  Nasılsınız fuad amcam iyimisiniz bizler hamdolsun iyi olmaya çalışıyoruz..Aileniz nasıllar ellerinizden öperim…Rabbim e emanet olun sevgiler..

 7. ahcihatah diyor ki:

  27/11/2007 – Selam
  Yazan: ahcihatah
  Buraya uğrayan herhangi birisi benim Kuran listesinde adımı görmüş olacakki çirkin şeyler yazmış.Bende sayfamda cevap yazdım.Ben dini içerikte yazmıyor olabilirim ,ama bu buradaki bir oluşumun içinde yer alamayacağım anlamına gelmez.Ülkede zaten ayrımcılık varken birlik olmanın farkına varmış ve en az sizin kadar inanmış biri olarak yer almak istedim.Ve büyük bir iç huzuruyla sizede saygı duyarak okumaya katıldım.Bunuda gözümde büyütmedim yani bak ben bile okudum diye böbürlenmedim.Neden yakıştırılamadığımı çok düşündüm ama çokta anlayamadım.Benim farklı tarzda yazıyor olmam,argolu küfürlü yazıyor olmam benim kişisel tarzımdır.Bunun kimseye zararı olmadığı gibi toplumun dile gelmeyen yönlerini aktarabildiğim için bende rahatsız değilim.
  Burda bulunmam yada hatimlerde yer almam kimi ne kadar rahatsız etti bilemem ama benim ilkönce size duyduğum saygı gereği bundan sonraki hatimlerde yer almayada hakkım vardır.Bu konuda bana yazılan isimsiz yorum gıyaben sizede yapıldığından,önce sizin adınıza kendim özür dilerim.Sizde böyle birşey olasını istemezdiniz.Çünkü siz sadece Kurana kafasını gömmüş biri değilsiniz.Gerektiğinde maç seyreder,gerektiğinde muhtaçlara nasıl yardım ederiz diye kafa yorarsınız.Gerektiğinde benim argo yazılarımı okuyacak kadarda medeni olabilmiş birisiniz.Bunların farkedilmemeiş olması cahiliye dönemini aratmayacak kadar tuhaftır.
  Ben bugün ve daha sonra burda yer almaya devam edicem.Bunu herkesin bilmesini istiyorum.
  Çünkü bu benim hakkım..

Yorum Yapın