Hazret-i Zeyneb Binti Cahş (Radiyallah-u anha) -2

20 Temmuz 2009 Pazartesi

Kâ’be-i şerif (eski resim) Osmanlıların inşa ettikleri Ecyed kalesi

Hazret-i Zeyneb Binti Cahş (Radiyallah-u anha) -2

Hazret-i Zeyneb (r.anha) in düğün gecesi Peygamber efendimiz (s.a.v.) in bir mucizesi daha görüldü. Duasının bereketiyle az yemek çoğaldı. Bütün davetliler yediği halde, Enes (r.a.) in annesi Ümm-ü Süleym (r.anha) in gönderdiği yemek hiç azalmadı.

Enes bin Mâlik (r.a.);

-“Yemeği üçyüz kişi kadar yediği halde Peygameberimiz (s.a.v.) yemeği (-“kaldır”) buyurmasıyla tabaktaki yemeğin ortaya koyduğum zamanda mı çoktu, yoksa kaldırdığım zamanda mı? Çoktu anlayamadım.” buyurdular.

Hazret-i Zeyneb (r.anha), ihsanı, sadakayı pek çok severdi. El işlerinde de mahir idi. İşlediği şeyleri ve eline geçen şeyleri akrabasına ve fakirlere verirdi.

Hazret-i Resulullah (s.a.v.); Hazret-i Zeyneb (r.anha) in vefatını şu hadisi şerif ile haber verdi.

-“Zevcelerim arasında, bana en önce kavuşacak olanı, eli uzun olanıdır.” Peygamber efendimiz (s.a.v.) in pek çok iltifatına kavuşarak, yüksek makamlara sahip oldu. Sadaka ve ihsanı o kadar çoktu ki; Hazret-i Resulullah (s.a.v.) ın vefatından sonra, halife Ömer (r.a.) Ezvaci mutahheratın her birine onikibin dirhem veriridi. Bunu alır almaz hepsini sadaka eder, dağıtırdı.

Nesilden nesile intikal eden menkıbede Hazret-i Zeyneb (r.anha),, Hazret-i Ömer (r.a.) hediye gelince, O’na dua etti;

-“Buna benden daha fazla ihtiyaç sahipleri vardır. Onu şuraya koyun, üzerini örtün.”

Sonra kendisinin bir peçesini parçalayarak onu kese yapar ve bu keselerle parayı akrabalarından muhtaç olanlara ve yetimlere dağıtır, sonra da elini kaldırarak;

-“Allahım, bundan sonra bana Ömer’in atiyyesini nasib etme.” Buyurur.

Hakikaten o sene vefat etti.

Resulullah (s.a.v.) dan sonra zevcat-ı tahirat radiyallahu anhünne) arasında, en önce vefat eden budur. Hazret-i Zeyneb (r.anha) Hicretin yirminci yılında elli üç yaşında Medine’de vefat etti. Na’şının, Peygamberimiz (s.a.v.) in Serir’i üzerine konularak taşınmasını vasiyet ettiğimnde, öyle yapıldı.

Devam edecek…

İslam âlimleri ansiklopedisi

Allah-u Teâlâ hazretleri bizleri ve sizleri Hazret-i Zeyneb Binti Cahş (Radiyallah-u anha) nın yüzü suyu hürmetine günahlarımızı afv eylesin. Amin.

Fuad Yusufoğlu

“Hazret-i Zeyneb Binti Cahş (Radiyallah-u anha) -2” için 1 Yorum

  1. Hazret-i Zeyneb Binti Cahş (Radiyallah-u anha) ; « بسم الله الرحمن الرحيم diyor ki:

    [...] anhu)- 10Nefse Ceza vermek (Mucahede) « Ümmü Seleme (Radiyallah-u anha) – 4 Hazret-i Zeyneb Binti Cahş (Radiyallah-u anha) -2 [...]

Yorum Yapın