Hasan-i Basri (Radiyallah-u anh)- 2

14 Ocak 2009 Çarşamba

çağ-çağ barajı (Nusaybin)

Hasan-i Basri (Radiyallah-u anh)- 2

Yetiştirdiği talebeierinden ikiyüz altısının ismi kitaplara geçmiş olup, bunlardan altmış sekizinin hadis rivayetleri Kütüb-i sitte denilen meşhur hadis kitablarında yer almaktadır.

Talabelerinin en meşhurları;

Hasan-i Basri (r.a.) nin tefsirlerini nakleden talabelerinin başında gelen Katâde (r.a.), hadisteki rivayetlerini en iyi bilen Hişam ibn-i Hassan (r.a.), Hadis naklında “Hüccet” derecesine gelen Yunus bin Ubeyd (r.a.) “Basra gençlerinin seyidi” buyurduğu ve hadis’de ‘hüccet’ derecesine yükselen talabesi Eyyub İbn-i Ebû Temime (r.a.) gibi kıymetli âlimlerdir.

Eshab-i Kiram (r.anhüm) ın, Peygamber Efendimiz (Sallallahu alayhi ve selem) den bildirdiği din bilgilerini ve doğru inanış olan Ehl-i sünnet itikadını naklederek insanların hidayete kavuşmasına hizmet eden hasan-i Basri hazretleri (r.a.) nin konuşması, ilmi, vakarı, süküneti ve görünüşü Resulullah Efendimiz (sallallahu aleyhi ve selem) e çok benzerdi.

Tasavvuf hakkında söylediği sözler, diğer evliyadan işitilmezdi;

-“Bu ilmi kimden aldın?” diye soranlara

Hasan-i Basri (r.a.);

-“Eshab-i Kiramdan olan Hazreti Huzeyfet-ül Yemânı (r.a.) den aldım.” Dedi.

Soranlar;

-“O kimden aldı?” tekrar sorulunca;

Hasan-i Basri (r.a.) buyurdu ki;

-“Hazreti Huzeyfe (r.a.) bana dedi ki; (“Bu Resulullah Efendimiz (sallallahu aleyhi ve selem) in bana bir ikramıdır. Çünkü herkes Resulullah (s.a.v.) a hayırdan sorarlar, ben ise şer’den sorardım. Çünkü, kötülükleri yapmağa korkar ve kötü şeylerden sakınırsam iyilikleri yapabileceğimi düşünürdüm.”)

Hayatının son yıllarında kendisinden faydalanmak için bir şeyler soranlara;

-“Size üç şey söyliyeceğim.” Buyurdu.

Ve şunları söyledi;

-“1-Size haram edilen şeylerden, insanların en çok sakınanı olunuz.”
-“2-Emredildiğiniz şeyleri de iyi şekilde amel etmeye çalışınız.”
-“3-Yapacağınız işler zararlı ve faydalı olmak üzere iki kısma ayrılır. SİZ FAYDALI OLANINA YÖNELEREK BU HUSUSTA KENDİNİZİ İYİ KONTROL EDİNİZ.”

Devam edecek…

İslam âlimleri ansiklopedisi

Allah-u Teâlâ hazretleri (c.c.) Bizleri ve sizleri Hasan-i Basri hazretleri (Radiyallah-u anh) hurmetine günahlarımızı afv eylesin. Amin

Fuad Yusufoğlu

“Hasan-i Basri (Radiyallah-u anh)- 2” için 1 Yorum

  1. Hasan-i Basri (Radiyallah-u anh); « بسم الله الرحمن الرحيم diyor ki:

    [...] (c.c.) ın rahmetiDinde Kırk Esas: (Akaid)-3 « Habib-i Acemi (Radiyallah-u anh)- 12 Hasan-i Basri (Radiyallah-u anh)- 2 [...]

Yorum Yapın